Yeni Kıbrıs Derneği Başkanı Thoukis Thoukidides ve Koordinasyon Komitesi Üyesi Givs Bayada, Birleşik Kıbrıs Partisi’ni ziyaret ederek, Genel Başkan İzzet İzcan ve parti yetkilileri ile görüşme gerçekleştirdi.
Görüşmede, Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler ve müzakere sürecinin yeniden başlaması için nelerin yapılabileceği ele alındı.
BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, müzakere sürecinin kesilmesi ve belirsizliğe terk edilmesinin taraflar arasındaki gerginliği tırmandırdığına dikkat çekerek, gerginliğin hiç kimseye kazanç sağlamayacağını, diyalog ve müzakere sürecinin bir an önce yeniden başlamasını istediklerini vurguladı.
Çözümsüz geçen zamanın statükonun kalıcılaşmasına ve her iki toplumun birbirinden daha da uzaklaşmasına yardımcı olduğunu belirten İzcan, Kıbrıs’taki tüm ilerici güçlerin, Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların en önemli görevlerinin bir araya gelerek erken federal çözüm için var güçleri ile çalışmak olduğunu kaydetti.
AKP hükümeti ve Kıbrıs Türk tarafının “Çözüm ister görünüp çözümsüzlüğü kalıcılaştırmaya” çalıştığını, AKP hükümetinin doğu Akdeniz’deki enerji pazarlığından kendine pay kapmaya çalıştığını ve bunun için Kıbrıslı Türkleri rehin olarak tuttuğunu kaydeden İzzet İzcan, Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in de zamana oynadığının altını çizdi.
Tarafların çözüm konusunda samimi olmadıklarını ve önceliklerinin çözüm olmadığını vurgulayan İzcan, “Ancak Kıbrıslıların önceliği çözümdür. Çözüme ulaşamazsak ne Kıbrıslı Türkler, ne de Kıbrıslı Rumlar yok olmaktan kurtulamayacak”dedi.
Türkiye’ye ve Kıbrıs Türk tarafına Navtex’i iptal ederek, Barbaros ve diğer savaş gemilerini Kıbrıs açıklarından geri çekmeye, Nikos Anastasiadis’i de görüşme masasına geri dönmeye çağıran İzcan, kapsamlı çözümün tüm tarafların çıkarına olacağını vurguladı.
BKP’nin Kıbrıs’ın tüm Kıbrıslıların Ortak Vatan’ı olduğuna inandığını, Kıbrıs’ın yeniden birleşmesini ve tüm Kıbrıslıların kardeşçe birarada yaşaması için mücadele verdiğini söyleyen İzzet İzcan, “Yeni Kıbrıs Derneği yetkililerine ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Kıbrıslı Rum ilerici güçler ile birlikte hareket etmeye ve ortak mücadeleye devam edeceğiz”dedi.