Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan yaptığı yazılı açıklamada, CTP-BG/DP-UG hükümetinin uyguladığı astronomik vergi ve zamlar ile adeta kaşıkla verip kepçe ile geri aldığını vurguladı.
“Bir yandan asgari ücreti açlık sınırının altında tutup, çalışanları eşit maaş artışı adı altında sefalette eşitliyorlar. Diğer yandan petrol fiyatlarının %55 ucuzlamasına rağmen akaryakıtta yalnız 19 kuruş, elektrikte ise 1 kuruşluk indirim yapmakla övünüyorlar. Bir diğer yandan ise astronomik vergi ve zamlar ile halkı soymaya devam ediyorlar. Kaşıkla verip, Kepçe ile geri alıyorlar” diyen Abdullah Korkmazhan, devlete ödenen harç miktarlarına % 6 oranında zam yapılmasının insafsızlık olduğunu vurguladı.
Maaşlara eşit artış yapıldığının söylendiğini ancak bunun elektrikte % 36 indirim yapıldığı yönündeki söylemler gibi büyük bir aldatmaca olduğunu kaydeden Korkmazhan, yapılan artış miktarının hayat pahalılığını yansıtmadığını, çalışanların sefalette eşitlenmeye çalışıldığını vurguladı.
Hükümetin büyük ortağı CTP-BG’nin “Emek en yüce değerdir” şiarı ve Sol söylemler ardına saklanarak uyguladığı sömürü ve neo-liberal politikalarını meşrulaştırmaya çalıştığını kaydeden Korkmazhan, zenginlere ve sermaye kesimine yeni kıyaklar yapıldığını ve vergi borçlarının silindiğini, çalışan, üreten ve emekçi kesimlerin ise sefalet içerisinde yaşamaya mahkûm edildiğinin altını çizdi.
Korkmazhan, BKP’nin çalışanların, üreticilerin ve emekçi kesimlerin yanında olduğunu, asgari ücretin insanca yaşama olanak sağlayacak bir düzeye getirilmesi, sosyal adaletin sağlanması, özel sektörde sendikalaşma, daha iyi iş ve yaşam koşullarının sağlanması için mücadeleye devam edeceğini vurguladı.