Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Ömer Kalyoncu’nun yağmur suyundan, içme suyuna kadar tüm su kaynaklarımızı ve su altyapımızı özelleştirmeyi öngören su anlaşmasını imzalamasını protesto ettiklerini belirterek, anlaşmanın meclisten geçmemesi ve Cumhurbaşkanı tarafından imzalanmaması için mücadelenin yürütüleceğini kaydetti.

İmzalanan anlaşma ile Türkiye’den gelen suyun, tüm yerel su kaynaklarının ve kamu kurum ve kuruluşların uhdesinde bulunan gayrimenkullerin, su altyapılarının özelleştirilerek tekele devredileceğini, Kıbrıslı Türklerin suya erişiminin özel tekelin iki dudağı arasına hapsedildiğini belirten İzcan, “Halkın suyunu özelleştirip satanlar bunun bedelinin çok ağır olacağını yaşayarak görecekler” dedi.

            Özelleştirip sattıklarınızı geri alma mücadelesine devam edeceğiz.

            “CTP-UBP hükümetinin gözü içtiğimiz suyu satabilecek kadar kararmış bulunmaktadır. Su anlaşmasını imzalamış olabilirler. Ancak bu anlaşmayı uygulatmayacak ve su hakkımızı geri alacağız” diyen İzzet İzcan, “Önümüzdeki günlerde imzalanması için hazırlıkları yapılan 2016-2018 Ekonomik Paketi’nde, elektrik, telefon ve limanların özelleştirilmesi de bulunmaktadır” dedi.

Önümüzdeki süreçte Kıbrıslı Türklerin kamusal varlıklarını AKP yankuruluşu olan özel şirketlere peşkeş çekmek isteyen CTP-UBP hükümetine karşı toplumsal varoluş mücadelesini kararlı bir şekilde sürdüreceklerine dikkat çeken İzcan, “Halkın malını sattırmayacağız” dedi.

Talat toplumdan özür dilemeli.

Yerel su kaynaklarının kullanımı konusunda halkı hırsızlıkla suçlayan CTP-BG Genel Başkanı Mehmet Ali Talat’ı toplumdan özür dilemeye çağıran BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “esas hırsız halkın suyunu özel şirkete peşkeş çekenlerdir” dedi