Birleşik Kıbrıs Partisi Kadın Meclisi Sözcüsü Hediye Yiğiter yaptığı yazılı açıklamada, yasa dışı kürtaj skandalının denetimsizliğin bir sonucu olduğunun altını çizerek, tüm sağlık sisteminin ve özel sağlık kuruluşlarının denetiminden sorumlu olan Sağlık Bakanı’nın biran önce istifa ederek hesap vermesi gerektiğinin altını çizdi.

Yaşanan yasa dışı kürtaj skandalı ile özel sağlık kuruluşlarının neredeyse hiç denetlenmediğinin ortaya çıktığını vurgulayan Yiğiter, “Olay ile ilgili soruşturma çerçevesinde, ülkemizde yasa dışı kürtaj işlemlerinin yıllardır yapıldığını göstermektedir” dedi.
Sorumlu olan CTP-UBP hükümetidir.

Sağlıkta sistemsizliğe ve denetimsizliğe göz yuman CTP-UBP hükümetinin, çocukların daha doğmadan öldürülmesinin ve sağlıkta çeteleşmenin esas sorumlusu olduğunu vurgulayan Yiğiter, yaşananların yalnızca birkaç doktor ve sağlık çalışanının yaptığı bir suç olarak değerlendirip geçiştirilemeyeceğini, sağlıkta sistemsizliğin ve denetimsizliğin ortadan kaldırılması için gereken adımların süratle atılmasını talep etti.

Tüm özel sağlık kuruluşları biran önce denetlenmelidir.

Ülkede faaliyet gösteren, tüp bebek merkezlerinin, kliniklerini, özel sağlık kuruluşlarının biran önce denetime tabi tutulması gerektiğini kaydeden Yiğiter, denetimsizliğin sağlık açısında çok daha büyük tehlikeleri içerisinde barındırdığına dikkat çekti.
Yaşananlardan, ülkeyi yönetenler suçlu ve sorumludur.
Sağlık Bakanlığı’nın geçmişte yaptığı açıklama ile kamu görevlisi doktorların ikinci iş yapabileceğini, göz yumulacağını açıkladığını belirten Hediye Yiğiter, çoğu klinik ve özel hastahanelerde makbuz, fatura kesilmediğini, vergi kaçırmak için post cihazı dahi kullanılmadığını, sadece nakitle çalıştığını vurgulayarak, “Yaşananlardan ülkeyi yönetenler suçlu ve sorumludur” dedi.
Türkiye’nin kalın barsağı olursak böyle olur.
            Türkiye’nin kalın barsağı diye T.B.M.M kürsüsünden yapılan açıklamaları hatırlatan Hediye Yiğiter, “Çeteleşme hayatın her alanını sarmıştır. Türkiye ve dünya bağlantılı işler sadece sağlık alanında değil, turizm adı altında gece kulübü, kumarhane, uyusturucu, insan kaçakçılığı, çek senet mafyası gibi hayatın her alanını sarmıştır” dedi.
Sekiz buçuk aylık bebeğe bile kürtaj yapıp toprak altına gömecek kadar insanlıklarını  ve vicdanlarını kaybedenlerin doktorluk ehliyetlerinin ellerinden alınmasını ve en ağır bir şekilde cezalandırılmalarını talep eden Hediye Yiğiter,  BKP Kadın Meclisi’nin konunun takipçisi olacağının altını çizdi.