Birleşik Kıbrıs Partisi Dışilişkiler Sekreteri Salih Sonüstün yaptığı yazılı açıklamada, toplumun her ferdinin içinde yaşamak zorunda bırakıldığı düzenden şikayetçi ve rahatsız olduğunu belirterek, “ Bugün geldiğimiz noktada, statüko dediğimiz bu çürümüş sistemden memnun olan hiç kimse yoktur. Toplumun her kesimi yaşananlardan rahatsızdır ve şikayet etmektedir.  Eğitimden sağlığa, çiftçiden hayvancıya ve küçük esnafa kadar tüm kesimlerin ortak sıkıntıları vardır. Tüm kesimler iflas noktasına getirilmiştir” dedi.

Bugün geldiğimiz nokta hükümetlerin yaptığı yanlışların sonucudur.

Ulusal Birlik Partisi ve Cumhuriyetçi Türk Partisi iktidarlarının Kıbrıslıtürklere büyük zarar verdiğine işaret eden Sonüstün, “ Başta UBP  olmak üzere koalisyonlarda yer alan Cumhuriyetçi Türk Partisi ve Demokrat Parti tüm ekonomik, sosyal ve siyasal hayatımızda telafisi güç zararlar vermiştir. Bu gün geldiğimiz nokta hükümetlerin yaptığı yanlışların sonucudur. Bugün  Kıbrıslıtürkler büyük bir yıkım içindedirler. Her Kıbrıslıtürk aile bu yıkımdan olumsuz etkilenmektedir” dedi.

Toplum ne istediğini net bir şekilde ortaya koymalı ve mücadele etmelidir.

Kıbrıstürklerin yaşadığı yıkımın önüne geçilmesinin yolunun Kıbrıs sorununun siyasi çözümünün bir an önce sağlanması olduğuna vurgu yapan Sonüstün, çözümün sağlanması için tek tek bütün bireylere büyük sorumluluklar düştüğünün altını çizerek, “ Çözüm sağlansın diye sadece siyasi partiler ya da görüşmecilere sorumluluğu vermek yanlıştır. Yapılması gereken tek tek tüm bireylerin siyasilere üzerindeki baskıyı artırarak çözümü zorlamasıdır. Toplum ne istediğini net bir şekilde ortaya koymalı ve mücedele etmelidir” dedi.