Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Kıbrıs sorununda çıkmazın eşiğine gelinmesinin Kıbrıs halkı için çok büyük tehlikeler taşıdığını belirterek tarafları yeniden düşünmeye davet etti. Mevcut  metot ve taleplerle bir yere varılamayacağının ortaya çıktığını belirten İzzet İzcan, taraflara var olan sınırlı süre içerisinde temel konuları yeniden gözden geçirme ve bir zirvenin koşullarını yaratma çağrısında bulundu.

  Kıbrıs sorunu ancak görüşmeler yolu ile çözülür.
         “Kıbrıs sorunu ancak görüşmeler yolu ile çözülebilir, başka yol yoktur” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Tarafların ortaya koydukları katı tutumlardan, karşılıklı geri adım atmaları gerekmektedir” dedi.

Türk tarafının Cenevre’de ortaya koyduğu tüm TC vatandaşları için talep edilen dört özgürlük gibi taleplerin sadece Kıbrıslı Rumlar tarafından değil, AB üye devletleri tarafından da kabul edilmez olduğunu dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Rum lider Nikos Anastasiyadis’in de birtakım ön şartlar ortaya koyarak, Kıbrıslı Türkler’in en temel insan haklarını bile ret etmesinin kabul edilmez olduğunu vurguladı.

Yarın çok geç olabilir.

İki lideri de  soğukkanlı ve sağduyulu bir şekilde pozisyonlarını yeniden gözden geçirmeye çağıran BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Yarın çok geç olabilir, zamanı bu kadar sorumsuzca harcamayalım” dedi.