Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan, yaptığı yazılı açıklamada, CTP-UBP hükümetinin şantajlara boyun eğen, yolsuzlukları hasıraltı eden, ülkeyi yönetemeyen, basiretsiz ve gayri ciddi bir hükümet olduğunu vurguladı.

AKSA Enerji Üretim AŞ’nin elektrik üretimini durdurma şantajına boyun eğen CTP-UBP hükümetinin, Bakanlar Kurulu kararını çiğneyerek, yüzde 3.5 oranında kükürt içeren yakıtı tahliye etmesine izin vermesinin kabul edilemez olduğunu kaydeden Korkmazhan, kendi aldığı kararları dahi şantaj karşısında boyun eğerek çiğneyen CTP-UBP hükümetinin istifa etmesini talep etti.

Enerji arz güvenliğini AKSA Enerji Üretim AŞ’nin iki dudağı arasına hapsettiler.

“İçeçeğimiz sudan, kullanacağımız elektriğe kadar esaret altına alındık” diyen Korkmazhan, “AKSA Enerji Üretim AŞ’nin bir tekel haline gelerek, yasaları ve toplumun iradesini hiçe sayıp, daha fazla kâr uğruna tüm ülkeyi karanlığa mahkum etmekle tehdit etmesinin sorumluları, özelleştirme politikalarını ısrarla sürdürüp, alım garantili anlaşmalara imza atanlardır” dedi.

CTP-DP Koalisyon Hükümeti’nin Maliye Bakanı Ahmet Uzun döneminde imzalanan alım garantili anlaşma ile elektrikte özelleştirme politikalarının ileriye götürüldüğünü ve AKSA Enerji Üretim AŞ ile imzalanan anlaşma ile alım garantisinin çok yükseklere çekildiğini vurgulayan Korkmazhan, “Ortaya çıkmıştır ki, alım garantisi verilen AKSA Üretim AŞ’den üretim garantisi alınmamıştır. Bu tekelleşmeyi yaratanlar, enerji üretim güvenliğini AKSA Enerji Üretim AŞ’nin iki dudağı arasına hapsettiler” dedi.

Daha fazla kâr uğruna toplum zehirleniyor.

AKSA Enerji Üretim AŞ’nin taktığı filtreyi çalıştırmadığını, yüzde 3.5 oranında kükürt içeren yakıt ile daha fazla kâr uğruna bölgeyi, canlıları, doğayı ve halkı zehirlediğini vurgulayan Korkmazhan, “Biran önce elektrikte reforma gidilmelidir. AKSA Enerji Üretim AŞ’ye verilen alım garantisi kademeli olarak düşürülerek, sözleşmesi yenilenmemelidir.

KIB-TEK geliştirilmeli, fuel-oil ile üretim kademeli bir şekilde azaltılmalı, yenilenebilir, temiz ve ucuz enerji üretimi için rüzgar ve güneş enerjisinden yararlanmaya yönelik kurumda gerekli modernizasyonun ve teknolojik yatırımların önü açılmalıdır” dedi.

 

Birleşik Kıbrıs Partisi

Basın Bürosu