Petrol fiyatlarında yaşanan düşüş akaryakıt ve elektrik fiyatlarına yansıtılmıyor.

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan yaptığı yazılı açıklamada, 2014 ortalarında 107 dolar olan ham petrol fiyatının bugün itibarı ile 29.42 dolar seviyesine gerilediğini belirterek, dünya petrol fiyatlarında yaşanan düşüşün ülkemizde akaryakıt ve elektrik fiyatlarına yansıtılmadığını vurguladı.

CTP-UBP hükümetinin petrolün dünya piyasalarından ucuza alınıp, vatandaşa pahalıya satılmasına ve büyük kârlar yapılmasına göz yumduğunu kaydeden Korkmazhan, dünya petrol piyasalarında yaşanan fiyat düşüşünün, ülkemizdeki fiyatlara yansıtılması durumunda, başta akaryakıt ve elektrik fiyatlarının yarı yarıya ucuzlayacağının altını çizdi.

Akaryakıt ve elektrik fiyatlarının ucuzlamasının, hayat pahalılığının düşmesinide sağlayacağını kaydeden Korkmazhan, CTP-UBP hükümetinin akaryakıtı iki misli fiyat ile piyasaya süremeye devam ederek bunu engellediğini vurguladı.

Göz göre göre halkı soyuyorlar.

Petrol fiyatlarındaki düşüşün fiyatlara yansıtılmamasının en önemli nedenlerinin ithalatçı petrol şirketlerinin aç gözlülüğü ve hükümetin yüksek vergi uygulamasına devam etmesi olduğunun altını çizen Korkmazhan, “Petrol fiyatlarında ne zaman artış olsa bu otomatik olarak fiyatlara yansımaktadır. Düşüşlerin de yansıması gerekmektedir. Ancak, CTP-UBP hükümeti düşüşleri görmezden gelmekte, aradaki fark ile yani halkın cebinden bütçe açıklarını kapatmaya çalışmaktadır” dedi.

En ciddi ucuzlamanın fuel-oil ile üretimi yapılan elektrik fiyatlarında olması gerektiğinin altını çizen Korkmazhan, aylardır elektrikte indirime gidilmediğini ve elektriğin halka bilinçli bir şekilde pahalıya satıldığını vurguladı.

Göz göre göre halkın soyulduğunu vurgulayan Korkmazhan, hükümeti akaryakıt fiyatlarında meydana gelen düşüşü fiyatlara yansıtarak hayatı ucuzlatmaya çağırdı.

 

Birleşik Kıbrıs Partisi

Basın Bürosu