Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan yaptığı yazılı açıklamada, KIB-TEK’de keyfi bir yönetim bulunduğunu ve bir çok usulsüzlük yaşandığını açıkladı.

KIB-TEK’de yaşanan usulsüzlükler ile ilgili daha önce Başsavcılığa yaptıkları suç duyurusu hakkında hiçbir işlem yapılmadığını, CTP-UBP hükümetinin ise yolsuzlukları örtbas etmeye çalıştığını kaydeden İzcan, “Kuruma sınavsız, mülakat usulü ve partizanca istihdamlar yapılmıştır. Mevsimlik ve kalıcı olarak istihdam edilenlerin sayısı ve isimleri kamuoyuna açıklanmamıştır. Bunun yanında 3-4 aylığına mevsimlik işçi olarak istihdam edilenler birbuçuk yıldır çalıştırılmakta, şimdi ise yasa dışı bir şekilde kadrolanmaya çalışılmaktadır” dedi.

İhalelerde usulsüzlük vardır.

Kuruma alınan Led Lamba ve Akıllı Sayaç ihalelerinin şeffaf ve hukuka uygun yapılmadığını, 2 adet Dizel Jeneratör alımı için ihaleye dahi çıkılmadığını, Borçlanma Komisyonu’na gidilmeden çeşitli bankalardan önemli miktarlarda usulsüz borçlanmaya gidilerek yasaların ihlal edildiğini ve kurumun zarara uğratıldığını kaydeden İzcan, “Led Lamba ihalesinde usulsüzlük yapılmıştır. İhalenin verildiği şirket, 10 bin adet lambayı taktıktan sonra yükümlülüklerini yerine getiremeyeceğini bildirmiş, bunun üzerine ihale iptal edilmiştir.  Yeniden ihaleye çıkılarak ihale başka bir şirket ile ortaklık kuran bir önceki şirkete tekrar verilmiştir” dedi.

Güney Kıbrıs’tan Bakanlar Kurulu kararı ve Elektrik Kurumu Yönetim Kurulu kararı

olmadan elektrik alınmıştır. 

Kıbrıs’ın güneyinden elektrik alınması ile ilgili Bakanlar Kurulu ve Yönetim Kurulu kararı bulunmadığını, bunun yasalara aykırı olduğunu belirten İzcan, “40 Milyon dolarlık yakıt ihalesi ile ilgili yaşanan olaylar daha da vahimdir. Yakıt ihalesine katılan şirketler arasından bir şirkete verilen ihale daha sonra iptal edilmiştir. Yasalara ve ihale tüzüğüne göre yeniden ihaleye çıkılması gerekirken, daha önceki ihaleye katılan şirketler arasından elden teklif alma yöntemi ile seçilen şirkete ihale keyfi bir şekilde verildi. Burada da yasa dışılık vardır” dedi.

Ombudsperson’u açıklama yapmaya çağırıyoruz.

KIB-TEK’de ihale şartnamelerini hazırlayanların, teklifleri değerlendirenlerin, yeterliliği verenlerin ve ihaleyi sonuçlandıranların aynı kişiler olduğunu ve KIB-TEK ihaleleriyle ilgili şaibeler bulunduğunu kaydeden İzcan, “Milyonlarca doları bulan ihaleler, Merkezi İhale Komisyonu tarafından şeffaf bir şekilde yapılmalıdır” dedi.  KIB-TEK Yönetim Kurulu üyesi Hasan Yücelen’in yaşanan yolsuzluklar ile ilgili Ombudsperson Emine Dizdarlı’ya başvuruda bulunarak, gereken soruşturmaların yapılmasını talep ettiğini belirten İzcan, BKP’nin Ombudsperson Emine Dizdarlı’dan biran önce açıklama yapmasını talep ettiğini vurguladı.

KIB-TEK’in biran önce denetlenmesini ve usulsüzlüklere adı karışanların yargıya havale edilmesini talep ettiklerini ifade eden İzzet İzcan, daha önce Sayıştay denetçilerini kapı dışarı ederek, denetime izin vermeyenler  hakkında da yasal işlem başlatılmasını istedi.