Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan yaptığı yazılı açıklamada, neofaşist ELAM örgütünün üç Kıbrıslı Türk’e yaptığı saldırıları şiddetle kınadıklarını belirterek, sorumluların yargılanarak en ağır şekilde cezalandırılmasını ve ELAM örgütünün yasaklanmasını talep etti.

Nikos Anastasiadis hükümetinin bugüne kadar ELAM’ın gerçekleştirdiği saldırılar ve yürüttüğü ırkçı faaliyetler karşısında sessiz kalmasının kabul edilemez olduğunu, zamanında gereken tedbirlerin alınması durumunda gerçekleşen saldırıların yaşanmayacağını kaydeden Korkmazhan, “Faşist örgütlenmeler ve faaliyetlere demokrasi adına özgürlük tanınamaz. Faşizmin olduğu yerde demokrasi yaşayamaz” dedi.

Faşizmin, milliyetçiliğin ve fanatizmin, Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların ortak vatan mücadelesinin başarıya ulaşmasını engelleyemeyeceğini kaydeden Korkmazhan, BKP’nin Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum ilerici güçleri ile ortak mücadelesini kararlı bir şekilde geri adım atmadan sürdüreceğinin altını çizdi.

Saldırıları fırsat bilip milliyetçiliği körükleyenlere geçit verilmeyecek.

Neofaşist ELAM örgütünün gerçekleştirdiği saldırıları tüm Kıbrıslı Rum toplumuna mal etmenin doğru bir yaklaşım olmadığının altını çizen Korkmazhan, saldırıları fırsat bilerek milliyetçiliği körükleyen ve çözüm sürecini berhava etme arayışı içerisine giren kesimlere geçit verilmeyeceğini, çözüm ve barış mücadelesinin daha kararlı bir şekilde yürütüleceğini vurguladı.

ELAM örgütünün saldırılarının ardından, Lefkoşa Arasta çarşısında olay çıkaran faşist ülkü ocaklarınıda şiddetle kınadıklarını ve haklarında derhal yasal işlem başlatılmasını talep eden Abdullah Korkmazhan, “ülkücü faşistlere Kıbrıs’ta yer yoktur” dedi.