Birleşik Kıbrıs Partisi Dışilişkiler Sekreteri Salih Sonüstün, 13-15 Kasım tarihlerinde Madrid’de düzenlenen, BKP’nin de gözlemci üyesi olduğu Avrupa Sol Partisi Yürütme Kurulu toplantısında kıbrıs konusuyla ilgili sunum yaptı ve oradaki diğer üye ve gözlemci ülke temsilcileriyle görüş alışverişinde bulundu.

Konuşmasında, Kıbrıs sorununda ve müzakere sürecinde yaşanan son gelişmeler ile ilgili bilgi aktaran Sonüstün, liderlerin ileriye doğru olumlu adımlar attığını, bazı başlıklarda yakınlaşmalar ve bir takım güven artırıcı önlemler konusunda uzlaşmalar sağlandığını kaydetti.

Kıbrıs sorununun yalnızca liderlerin çabası ile çözülemeyeceğine dikkat çeken Sonüstün, BKP’nin müzakere sürecinin başarıya ulaşması ve kapsamlı federal çözümün sağlanması için kararlı bir şekilde çalıştığını vurguladı. Uluslararası toplumun ve Avrupa Solu’nun, Kıbrıs’taki çözüm sürecine katkısının çok önemli olduğunun altını çizen Sonüstün, Avrupa Sol Partisin’den çözüm sürecine daha aktif bir şekilde katkıda bulunmasını istedi.

Mülkiyet, toprak, nüfus, güvenlik ve garantiler konularında görüş ayrılıklarının bulunduğunu, ancak liderlerin daha kararlı ve cesur adımlar atarak bu zor konularda yakınlaşmalar sağlayabileceklerini söyleyen Sonüstün, BKP’nin, kazananı ve kaybedeni olmayacak, tüm Kıbrıslıların ortak çıkarlarını gözeten ve Kıbrıs’ı yeniden birleştirecek bir çözüm hedeflediğini kaydetti. Görüş ayrılıklarının giderilmesi durumunda, Mayıs 2016’ya kadar kapsamlı çözüme ulaşmanın mümkün olduğunu belirten Sonüstün, her iki toplum’un da mevcut statükodan bıktığını, erken federal çözüm ve barış istediğini vurguladı.

BKP Dışilişkiler Sekreteri Salih Sonüstün, toplantıda yaptığı konuşmanın yanında, katılımcı siyasi parti temsilcileri ile ikili görüşmeler gerçekleştirerek, temaslarda da bulundu.