Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan yaptığı yazılı açıklamada, çözüme giden süreçte statü kavgası yaparak, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile görüşmemenin kendi ayağına kurşun sıkmak olduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya kararını gözden geçirerek Lavrov ile görüşme çağrısınında bulundu.

Kıbrıs sorunu nedeniyle iki taraf arasında temsiliyet sorunu bulunduğunu, BM kararları ve uluslararası hukuka göre Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tanınan devlet statüsünde olduğunu belirten İzcan “KKTC ise tanınmayan ve BM kararlarınca tanınması yasaklanan bir devlettir. Bu gerçek tüm açıklığı ile ortada dururken BM Güvenlik Konseyi üyesi devletlerden KKTC’yi tanımalarını veya  resmi görüşmeler yapmalarını beklemek arabayı atın önüne koymaktır” dedi.

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ve diğer BM Güvenlik Konseyi üyesi devlet yetkilileri ile  Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda görüşme yapmak istememelerini gerekçe göstererek, ara bölgede görüşme tekliflerini reddetmenin doğru bir yaklaşım olmadığını ve Kıbrıs Türk toplumunun çıkarlarına hizmet etmediğini kaydeden İzcan, Kıbrıs Türk toplumunun eşit statüye kavuşacağı kapsamlı çözüme ulaşmak için her türlü olanak ile diplomatik kanalların değerlendirilmesinin şart olduğunu kaydetti.

            Sn Akıncı kararını gözden geçirerek Lavrov ile görüşmelidir.

Birleşmiş Milletlerin yıllık toplantılarına Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in devlet başkanı olarak katılıp hitap ettiğini ve Sn Akıncı’nın da katılıp temaslarda bulunduğunu hatırlatan İzcan, “O zaman neden BM toplantılarına katılıyoruz?” diye sordu.

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı ile görüşmeyi reddetme kararına başta eski müzakereciler Ergün Olgun ile Osman Ertuğ olmak üzere statükocu kesimlerden destek geldiğini, çözüm yanlısı kesimin ise doğru bulmadığını kaydeden İzcan, “Önümüzdeki günlerde, ABD ve Çin gibi BM Güvenlik Konseyi üyesi devlet yetkilileride adamızı ziyaret edeceklerdir. Onlarla da mı görüşülmeyecek? Gereksiz statü kavgalarına girmek bize hiçbirşey kazandırmadığı gibi  kendi kendimizi izole etmekten başka bir işe yaramaz. BKP  Cumhurbaşkanı Akıncı’yı kararını gözden geçirmeye, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Lavrov ve diğer BM Güvenlik Konseyi üyesi devlet yetkilileri ile de  görüşmeye çağırır”dedi.