Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan yaptığı yazılı açıklamada, İngiltere parlamentosunda yapılan oylamada, Suriye ve Irak’taki IŞİD hedeflerinin Kıbrıs’taki üslerden gerçekleştirilecek hava saldırıları ile vurulmasının onaylandığını belirterek, Kıbrıslıların onayı olmadan Kıbrıs’ın resmen savaşa dahil edildiğini, Kıbrıs ve Kıbrıslıların güvenliğinin tehdit altında bulunduğunu kaydetti.

İngiltere’nin daha önce Irak savaşında olduğu gibi Kıbrıs’ın hava saldırıları için uçak gemisi ve emperyalist emelleri için sıçrama tahtası olarak kullanacağını kaydeden Korkmazhan, Kıbrıs’ın IŞİD’in karşı saldırları ve terör eylemleri için açık bir hedef haline getirildiğini vurguladı.

Garantörlük sisteminin devamını isteyenler bir daha düşünsün.

Garantör ülkelerin Kıbrıs’ı bölerek denetimleri altına aldığını ve kendi emperyalist saldırganlıkları için kullandıklarının görülmesi gerektiğini, Kıbrıs’ı batmayan uçak gemisi olarak kullanılmasına olanak sağlayan garanti siteminin devamını savunan kesimlerin bunu bir daha düşünmesi gerektiğini belirten Korkmazhan, “Garanti sistemi ve garantörlük mekanizması sonlandırılmalı, Kıbrıs silah, üs ve askerlerden arındırılmalıdır” dedi.

İngiltere’nin üslerinin Kıbrıs’tan sökülüp atılmasının şart olduğunu kaydeden Korkmazhan, sömürge kalıntısı üslerin varlığının hem Kıbrıslılar hem de bölge halkları için tehdit oluşturduğunun altını çizdi.

Yapılması gereken IŞİD’a sağlanan her türlü desteğin kesilmesidir.

IŞİD terör örgütünü besleyip büyütenlerin başta NATO ve G20 ülkeleri olduğunun altını çizen Korkmazhan, “IŞİD’a karşı savaş yürüttüğünü iddia eden NATO ve G20 ülkeleri, aynı zamanda bu terör örgütünü finanse edip, silahlandırmaya ve ticari ilişkilerini sürdürmeye devam etmektedirler” dedi. IŞİD’i finanse edip, silahlandıran ve ticari ilişki içerisinde olan ülkeler arasında Türkiye’nin de olduğunu, bunun yanında IŞİD militanlarının Kıbrıs’ın kuzeyini geçiş noktası olarak kullandığını kaydeden Korkmazhan, bunun yayınlanan belge ve görüntüler ile kanıtlandığını, teröristler ile işbirliği içerisinde olanların yargılanmasını gerektiğini vurguladı.

IŞİD tehdidini ortadan kaldırmanın yolunun, ona sağlanan her türlü desteğin kesilmesi olduğunun altını çizen Korkmazhan, BKP’nin, Kıbrıs’ın emperyalist operasyonlarda üs olarak kullanılmasına karşı ve sömürge kalıntısı İngiliz üslerinin Kıbrıs’tan sökülüp atılması için mücadelesini kararlı bir şekilde sürdüreceğini vurguladı.