Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Genel Sekreteri Şener Elcil ve beraberindeki denetmenler, Birleşik Kıbrıs Partisi’ni ziyaret ederek mücadelelerine destek istedi.

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, eğitimde öğretmenler kadar denetmenlerin de önem taşıdığını söyleyerek, 2006 yılında Meclis’ten geçen “Denetleme, Değerlendirme ve Yönetim Kurulu Yasası’nın” uygulamaya konmadığını ve sistemin tıkandığını belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yasada belirlenen denetmen kadrolarını doldurmadığını kaydeden Elcil, 60 olan kadro sayısı için münhal açılmasını istedi. Şu anda eğitim sistemini değerlendirecek 18 denetmen kaldığını, bunların 12’sinin ilköğretime, 6’sının orta öğretime hizmet verdiğini kaydeden Elcil, eğitimde denetimin yapılamadığını söyledi.

Hükümetin tek yaptığı hizmet partizanlıktır.

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, denetmenlerin ve KTÖS’ün mücadelesini desteklediklerini vurguladı. CTP BG – UBP koalisyonunun 3 aydır görevde olmasına rağmen hükümet programında yer alan hiçbir icraatı hayata geçirmediğini belirten İzcan, “Bu hükümet UBP’nin kurultayını atlatması, CTP-BG’nin de seçime gitmekten kaçabilmesi için kurulan bir hükümettir” dedi.

CTP-BG/UBP hükümetinden bütünlüklü icraat ve sorunlara çözüm üretmesini beklemenin saflık anlamına geldiğini kaydeden İzcan, hükümetin yaptığı tek hizmetin partizanlık olduğunun altını çizdi.

Emekçilerin haklarını ayaklar altına aldınız.

Eğitim’de yaşanan sorunların kaosa dönüştüğünü, eksik öğretmen ve denetçi atamalarının yapılmadığını, mevcut denetcilerin haklarının ayaklar altına alındığını kaydeden İzcan, “görevini yapmak için kök köy gezen denetci,  öğretmen ve  emekçilerin haklarını çiğneyen CTP-BG/UBP hükümeti, partizanca istihdamlara ve uygulamalara kaynak yaratmakta ve hiçbir iş yapmayan150 civarı müşavir için 18 Milyon TL ödeme yapmaktadır” dedi.

            Yasalara uyun. 16 Denetmenle 116 okulu denetlemek hayaldir.   

CTP-UBP hükümetine 2006 yılında meclisten geçen “Denetleme, Değerlendirme ve Yönetim Kurulu yasasına uyun, eksik olan tüzükleri çıkartın ve boş olan denetmen kadrolarını doldurun çağrısında bulunan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, 16 denetmenle yüz on altı okulu denetlemek hayaldir, kendi kendinizi kandırmaktan vazgeçin” dedi.

Çalışanlara hırsız muamelesi yapmaktan vazgeçin.

Ceplerinden para koyarak kendi imkanları ile okulları denetlemeye çalışan denetmenleri bu yetmezmiş gibi Sayıştaylığa mali yolsuzluk yapıyorlar diye şikayet eden Eğitim Bakanlığını kınayan İzcan “Teşekkür edeceğiniz yerde çalışanlara hırsız muamelesi yapmaktan vazgeçin”dedi.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, BKP’nin tüm emekçilerin yanında olduğu gibi denetmenlerimizin yanında durmaya, verdikleri emek kavgasını desteklemeye devam edeceklerini vurguladı