Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan yaptığı yazılı açıklamada, terör örgütü IŞİD militanlarının, Kıbrıs’ın kuzeyinden Suriye’ye taşındığına dair uluslararası ve yerel basında çıkan haberlerin endişe verici olduğunu belirterek, CTP-BG/UBP hükümetini açıklama yapmaya çağırdı.

“İddialara göre Mağusa’da bazı otellerde konaklayan cihatçılar daha sonra İskele-Boğaz bölgesindeki limanda bulunan balıkçılar aracılığı ile IŞİD’a katılmak için Suriye’ye götürülüyor. Bugüne kadar 60 İngiliz cihatçısının İskele-Boğaz limanında Suriye’ye gittiği tahmin ediliyor” diyen Korkmazhan, CTP-BG/UBP hükümetinin iddiaları biran önce araştırmasını ve teröristlere karşı gereken tedbirleri almasını talep etti.

Rejimin izni olmadan geçmeleri mümkün değil. 

“IŞİD militanlarının, Kıbrıs’ın kuzeyini geçiş noktası olarak kullandığı doğru ise altı istihbarat örgütü, binlerce askeri ve polisi olan Kıbrıs’ın kuzeyindeki rejimin haberinin ve izninin olmaması mümkün değildir” diyen Korkmazhan, iddialar doğru ise IŞİD militanlarının Kıbrıs’ın kuzeyinden Suriye’ye taşınmalarına göz yumulduğunun açık olduğunu kaydetti.