Kıbrıs Ermeni Ulusal Konseyi Başkanı Simon Aynedjian, görüşme öncesi yaptığı konuşmada, Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum siyasi örgütler ile gerçekleştirdikleri görüşmeler çerçevesinde, Birleşik Kıbrıs Partisi ile yapacakları görüşmeyi çok önemsediklerini belirterek, iyi bir diyalog geliştirmek ve tüm Kıbrıslıların ortak vatanı olan Kıbrıs için birlikte çalışmak istediklerini kaydetti.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan ise yaptığı konuşmada, Kıbrıs Ermeni Ulusal Konseyi yetkilileri ile ilk kez görüştüklerini ve Kıbrıslı Türkler ile diyalog geliştirme yönündeki çabalarının takdire şayan olduğunu söyledi.

Ermeni toplumunun Kıbrıs’ın bir parçası olduğunu, kurulacak federal Kıbrıs’ta Ermenilerin de barış içinde yaşama ve ülkenin yönetiminde söz hakları olduğunun altını çizen İzcan, Ermeni Toplumunun temsilcileri ile Kıbrıs’ın geleceği için birlikte çalışmaya hazır olduklarını urguladı.

BKP’nin dil, din, renk ayırımı yapmayan ve tüm renkler ile barış içerisinde bir arada yaşamayı savunduğunu kaydeden İzcan, Kıbrıs Ermeni Ulusal Konseyi yetkililerine ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti.