Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan yaptığı yazılı açıklamada, Bakanlar Kurulu’nun elektrik fiyatlarını akaryakıt fiyatlarına bağlı olarak otomatiğe bağlamasının, zamların otomatiğe bağlandığı anlamına geldiğini belirterek, “Halkı aldatıyorlar. Elektrikte zammı otomatiğe bağladılar. İlerleyen aylarda fahiş elektrik fiyatları el yakacak” dedi.

“Elektrik fiyatlarının, akaryakıt fiyatlarına endekslenmesi, akaryakıt fiyatlarının tarihinin en düşük olduğu dönemde yapılıyor. Önümüzdeki aylarda akaryakıt fiyatlarında ciddi artışlar beklenmektedir. Dolayısıyla ileriki aylarda elektrik fiyatlarında astronomik artışlar otomatik olarak faturalara yansıyacaktır. Bu açık bir soygundur” diyen Korkmazhan, “Yasa dışı olan maktu ücrette ve borçtan dolayı kesilen elektrik akımının yeniden bağlanması için ödenen bağlama ücretinde yapılan indirim, bu soygunu gizlemeye dönüktür” dedi.

KIB-TEK’de köklü reformlara ihtiyaç var.

CTP-UBP hükümetinin KIB-TEK’de köklü reformlar yapmak ve kurumu özerkleştirmek yerine, çöken mevcut sistemi ayakta tutmak için sürekli halka yeni mali yükler getirdiğini kaydeden Korkmazhan, “BKP, KIB-TEK’in bütün yapısının masaya yatırılmasını ve köklü reformlar yapılmasını talep etmektedir. Yapılacak ilk iş kurumun, gelir, gider ve maliyet hesaplarının Sayıştay tarafından denetlenmesidir” dedi.

KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu’nun gerçekleştirdiği partizanca istihdamların, yolsuzluk ve uzulsüzlük iddialarının soruşturulup, hesabının sorulması gerektiğinin de altını çizen Korkmazhan, “Denetlenmeyen ve denetimden kaçan KIB-TEK’in paylaştığı hiçbir veriye ve uygulamaya güvenmiyoruz” dedi.

“İsmet Akim başkanlığındaki KIB-TEK, halkın kurumu olmaktan çıktı. Akim’in, bazı yönetim kurulu üyelerinin, siyasilerin, hükümetlerin ve bazı sendikacıların nemalandıkları bir çiftliğe dönüştürüldü” diyen Korkmazhan, “BKP, KIB-TEK’in yeniden halkın kurumu haline gelmesi için mücadeleye devam edecek” dedi.