Birleşik Kıbrıs Partisi’nin de gözlemci üyesi olduğu Avrupa Sol Partisi Yürütme Kurulu toplantısı 8-10 Ocak tarihlerinde Berlin’de gerçekleşti. Toplantıya BKP’yi temsilen Dış İlişkiler Sekreteri Salih Sonüstün katıldı.

Uluslararası gelişmeler, çeşitli alanlardaki çalışma gruplarının raporları, Avrupa’daki durum ve siyasi gelişmeler ile 2016 yılı sonunda gerçekleşecek ASP Kongresi hazırlık çalışmalarının ele alındığı toplantıda, BKP  Dış İlişkiler Sekreteri Salih Sonüstün, BKP’nin görüşlerini ve önerilerini paylaşıp, Kıbrıs’taki son gelişmeler hakkında konuşma yaptı.

Konuşmasında, Doğu Akdeniz ve Orta Doğu’da yaşananlara ve emperyalizmin oyunlarına dikkat çeken Salih Sonüstün, bölgemizde yaşanan savaş ve çatışmaların Kıbrıs’taki çözüm çabalarına zarar verdiğini, Kıbrıs’ta barışın, bölgede barışın sağlanmasından geçtiğini vurguladı.

Kapsamlı ve kalıcı çözümün sağlanmasının gelecek kuşaklara karşı görevleri olduğunun altını çizen Sonüstün, BKP’nin barış, refah, işbirliği ve kapsamlı federal çözüm için kararlı bir şekilde çalıştığına dikkat çekti.

BM parametreleri temelinde iki toplumlu, iki bölgeli, siyasi eşitliğe dayalı, tek egemenliği, tek vatandaşlığı ve tek uluslararası temsiliyeti olan federal Kıbrıs’a ulaşmak için müzakere sürecini ve her iki lideri desteklemeye devam edeceklerini vurgulayan Sonüstün, Avrupa Sol Partisi’nden çözüm sürecine destek talebinde bulundu.

Toplantı çerçevesinde ikili görüşmelerde de bulunan BKP Dış İlişkiler Sekreteri Salih Sonüstün, 10 Ocak tarihinde düzenlenen Roza Luxemburg ve Karl Liebknecht anma etkinliğine de katıldı.