Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan yaptığı yazılı açıklamada, CTP-BG/UBP hükümetinin, Kıbrıs Türk toplumunun içinde bulunduğu ekonomik, sosyal çöküşe dur diyecek politikaları hayata geçirmekten uzak olduğunu, UBP’nin kurultay krizini aşma, CTP-BG’nin ise yaşanan seçim başarısızlıklarını unutturma amacından öte bir amacının olmadığını belirterek, “Elinizde halkın sorunlarını çözecek bir politika, bir formül yoksa size de gerek yok. Bu toplumu daha fazla oyalamayın. İşgal ettiğiniz makamları değişimin sağlanması için bir an önce boşaltın” çağrısı yaptı.

Üreticinin, çiftçinin, asgari ücretlinin, emeklinin yani toplumun üreten kesiminin ekonomik sıkıntılarla boğuştuğunu, her geçen gün borç batağına sürüklendiğini ifade eden İzcan, “Emekçiye emeğinin karşılığını verecek bütçesi olmayan hükümetin yaratılan müşavir ordusuna, hiçbir iş yapmayan ama makam işgal eden bürokratlara, kendi bakan ve vekillerine yüklü maaşlar ödeyecek kalemler bütçede var. Toplumun her kesimini perişan eden dövizdeki yükselişe dur diyebilecek politikaları üretme becerisi yok, ama kurultay kazanmak için bürokrat ataması yapma yeteneği var. Aslında ülkede olmayan bir hükümet var” dedi.

Birleşik Kıbrıs Partisi olarak Kıbrıs’ın kuzeyinde yeni bir siyasi yapılanmaya ihtiyaç olduğuna inandıklarını vurgulayan İzcan, “BKP olarak içinde bulunduğumuz sorunları aşmanın tek yolunun acizlik içindeki bu hükümetten ve hükümet partilerinden kurtulmaktan geçtiğine inanıyoruz. Yapılması gereken güçlü bir siyasi alternatifin oluşturulması ve bu ceberrut düzenin değiştirilmesidir. BKP, paydaşları olarak gördüğü tüm barış, çözüm ve demokrasi güçlerini bu alternatifin oluşturulmasında hep birlikte çalışmaya çağırmaktadır. BKP, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada demokratik, insan haklarına dayalı bir hukuk devletinde yaşamaya, barış ve çözüme ulaşmaya giden yolda çalışmaya devam edecektir” dedi.