Türkiye’den Halkların Demokratik Partisi İstanbul İl Örgütü Yöneticisi Bahar Akkuş ve beraberindeki heyet, BKP’yi ziyaret etti.

Kıbrıs sorunu, Kürt Sorunu Türkiye ve Ortadoğu’da yaşanan son siyasi gelişmelerin değerlendirildiği görüşme öncesi basına açıklama yapıldı.

HDP İstanbul İl Yöneticisi Bahar Akkuş, BKP’ye görüşmeden dolayı teşekkür ederek, Kıbrıs’ta bulunma nedenlerinin Newroz bayramına davette bulunmak, son gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunmak ve HDP’nin çalışmaları hakkında bilgi aktarmak olduğunu söyledi.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan’da, BKP ve HDP’nin yakın ilişki içerisnde bulunduğunu ve mücadelelerinin ortak olduğunu vurgulayan İzcan, bunların barış, demokrasi, sosyal adalet, insan hak ve özgürlükleri ve emek mücadelesi olduğunun altını çizdi.

Türkiye’deki demokrasi ve Kürt sorununun çözülmesi yönünde HDP’nin önemli bir rol oynadığını, Kıbrıs sorununun çözümünün Türkiye’nin demokratikleşmesinden geçtiğini vurgulayan İzcan, Türkiye halkları ve Kıbrıs halkının mücadele ve geleceğinin ortak olduğunu söyledi.

Türkiye’nin çok kritik bir seçime doğru gittiğini, gericiler ile ilericilerin mücadelesinin yaşanacağını, HDP’nin baraj sorunu olduğunu düşünmediklerini belirten İzcan, HDP’nin seçimlerden başarı ile çıkmasının çok önemli olduğunu, BKP olarak HDP’ye başarılar dilediklerini kaydetti.

 

Birleşik Kıbrıs Partisi

Basın Bürosu