Birleşik Kıbrıs Partisi Lefkoşa İlçe Örgütü  yetkilileri ve parti kadroları yemekli toplantıda biraraya gelerek, Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili çalışmaları gözden geçirdi ve bundan sonra yapılacak çalışmaları planladı.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan toplantıda yaptığı değerlendirmede, Bağımsız Cumhurbaşkanı Adayı Mustafa Akıncı’nın seçimleri kazanacağını belirterek, BKP’nin tüm gücü ve olanakları ile çalışmalarına devam ettiğinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı’nın diğer adaylardan farklı olduğunu kaydeden İzcan, “Birleşik Federal Kıbrıs’ı en önemli hedef olarak ortaya koyan, Türkiye ile karşılıklı saygıya dayalı kişilikli bir ilişki kurulmasını savunan, başta Maraş, Mağusa Limanı ve Ercan havalimanının eşzamanlı bir şekilde açılması olmak üzere güven arttırıcı önlemlerin hayata geçmesini savunan, 6 Nisan’da süresi sona erecek olan Navtex’in uzatılmaması ve Sn Anastasiadis’in müzakere masasına dönmesini talep eden, bağımsız ve tarafsız bir Cumhurbaşkanlığı vizyonunu paylaşan tek adaya Sn Akıncı’dır” dedi.

BKP’nin toplumsal çıkar ve yararı önemsediğini, bu nedenle Akıncı’yı desteklediğini kaydeden İzcan, tüm Kıbrıslı Türk toplumunu kucaklayabilecek ve erken federal çözümü sağlayabilecek adayın Mustafa Akıncı olduğunun altını çizdi.

Mücadelemiz Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile sınırlı değil.

Mücadelenin Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile sınırlı olmadığına dikkan çeken İzcan, Mustafa Akıncı’nın Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından emek, barış ve demokrasi güçlerinin en geniş cephesini yaratarak Kıbrıslı Türklerin toplumsal varoşul, demokrasi ve çözüm mücadelesini sürdüreceklerini vurguladı.

Türkiye’deki HDP, Yunanistan’daki SYRİZA ve İspanya’daki PODEMOS’un başarısının ortada olduğunu, ülkemizdeki emkek, demokrasi ve barış güçlerinin de en geniş güçbirliğini sağlayarak Kıbrıslı Türklerin önünü açması gerektiğini belirten İzcan, kişisel ve partisel çıkarları ön plana çıkararak Yurtsever ve İlerici güçleri zayıflatmaya çalışanlara müsade etmeyeceklerini vurguladı.

Tüm BKP üyeleri ve sempatizanları ile Kıbrıslı Türk toplumuna Bağımsız Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya oy vererek, demokrasi, barış ve toplumsal varoluş mücadelesini ileriye taşıma çağrısı yapan İzcan, 19 Nisan’da Sn Akıncı ile Kıbrıslı Türklerin yeni bir dönemin kapılarını açacağını kaydetti