Birleşik Kıbrıs Partisi Genel sekreteri Salih Sonüstün, KKTC nüfusunun artırılması yönünde yapılan açıklamaların, içinde bulunduğumuz koşullara tamamen ters açıklamalar olduğunu belirerek, bu tür fetihçi politikalara itibar edilmemesini istedi. Ülkemizin mevcut nüfusu bile kaldıramayacak bir noktada olduğuna vurgu yapan Salih Sonüstün, “En temel ihtiyaçlar olan iş, eğitim, sağlık ve güvenlik gibi ihtiyaçları dahi karşılayamayan KKTC’de, daha da nüfus artışından bahs etmek halkla alay etmektir” dedi.

“Çetelerin birbiriyle savaştığı, hapishanelerin ağzına kadar dolu olduğu, yolların arabaları sığmadığı bir ülkede yapılması gereken  nüfusun kontrol altına alınması, kimlikle girişin yasaklanması, kaçak yaşama karşı savaş açılmasıdır” diyen BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, “Çağdışı düşüncelerle suç patlaması yaşanan ülkemizin cehenneme dönüştürülmesini asla kabul etmeyeceğiz” dedi.

“BKP, çağdaş ve gelişmiş ülkelerde olduğu gibi insanları sağlıklı, mutlu ve huzurlu yaşatmayı hedeflemektedir” diyen Sonüstün, Kuzey Kıbrıs’ı Türkiye’nin  bir vilayetine dönüştürecek ve Kıbrıs Türk toplumunu ortadan kaldıracak politikalara sonuna kadar karşı çıkacaklarını vurguladı.