BKP Genel Başkanı İzzet İzcan başkanlığındaki BKP heyeti, AKEL Genel Sekreteri Andros Kibrianu başkanlığındaki AKEL heyeti ile Güney Lefkoşa’daki AKEL Genel Merkezinde bir araya geldi. Görüşmede Kıbrıs konusundaki son siyasi gelişmeler ve Akdeniz’de doğal gaz rezervleri konusunda yaşanan gelişmeler ele alındı. Görüşme sonrasında ortak basın toplantısı düzenlendi.

         İzcan: Sorunlar baskı, tehdit ve şantajla çözülemez.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, doğal gaz konusunda ortaya çıkan sorunların baskı, tehdit ve şantajla çözülemeyeceğini söyleyerek, tarafları en erken zamanda görüşme masasına oturmaya çağırdı. Kıbrıs’ın etrafındaki zenginliklerin, Kıbrıs halkının tümüne ait olduğunu vurgulayan İzcan, “Kıbrıs sorunu çözülmeden bu zenginliklerin paylaşımı mümkün değildir” dedi.
Görüşmelerin Crans Montana’da, kaldığı yerden Gutterens Belgesi çerçevesinde devam etmesinin tek çıkar yol olduğunu vurgulayan İzzet İzcan, çözüm yanlısı güçlerin işbirliğinin kaçınılmaz olduğunu belirtti. Tarafları tahrik edici hareketlerden uzak durmaya çağıran BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, iki lideri de Kıbrıslıların çıkarlarına uygun davranmaya çağırdı.

AKEL: Türkiye’nin tahrik edici davranışlarını kınıyoruz.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kibrianu ise mevcut durumdan çok endişeli olduklarını belirterek, Türkiye’nin tahrik edici davranışlarını kınadı. “Navtexler ilan edilerek bu sorun çözülemez” diyen Kibrianu, zamanın daraldığına  dikkat çekti.

Gerilimin artmasının hiç kimseye yararı olmayacağını vurgulayan AKEL Genel Sekreteri Andros  Kibrianu, “Gaz konusunda ortak bir komite kurulsun, görüşmeler de devam etsin” şeklindeki önerileri kabul etmeyeceklerini belirterek, çözümü geciktirecek yaklaşımlar yerine,  sorunu kökten çözecek müzakerelerin en kısa sürede başlamasını istediklerini vurguladı.