Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Newroz Bayramı kutlamaları esnasında,  polisin şenliğe katılanlara karşı takındığı tavrın kabul edilemez olduğunu vurguladı. Çetelerin cirit attığı KKTC’de, “ Newroz Bayramını kutlayan gençlerin slogan attı veya Selahattin Demirtaş’ın öykü kitabını dağıttı diye tutuklanması, Kuzey Kıbrıs’taki asker ağırlıklı rejimin niteliğini bir kez daha gözler önüne sermiştir”  diyen İzzet İzcan, “Müzik çalıyor diye korkup elektrikleri kesen rejim yıkılmaya mahkumdur” dedi.

Tutukluları derhal salıverin.

Tutuklu olan 3 kişinin  derhal salıverilmesini talep eden İzcan, “Giderek AKP’nin Türkiye’de oluşturduğu baskıcı rejim, yüzünü Kuzey Kıbrıs’ta da göstermektedir” dedi.

“Hükümetin görevi, öncelikli olarak polisin sivil otoriteye bağlanacağı, demokratikleşme ve sivilleşme konusunda adım atmaktır” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Boşa zaman geçirmeden, halka vaat ettiğiniz  emek, demokrasi ve barış adına kararlı adımlar atınız” dedi.
Halkımızın korkutulup sindirilmesini asla kabul etmeyeceğiz.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Birleşik  Kıbrıs Partisi, Türkiye’de Kürt halkına karşı sürdürülen baskı ve şiddet içeren kirli politikalara karşı, Kürt halkının yanında durmaya devam ederken, yurdumuz  Kıbrıs’ta benzer yöntemlerle halkımızın sindirilmesini asla kabul etmeyecektir ” dedi.