Birleşik Kıbrıs Partisi 2. Lefkoşa İlçe Kongresi, 25 Aralık Cuma akşamı KTÖS lokalinde gerçekleşti.

BKP Lefkoşa İlçe Başkanlığına Kemal Gülercan seçildi. İlçe Yönetim Kurulu’na, Yazgülü Gürbudak, Arif Okçu, Fatoş Özler ve Sunalp Asena, İlçe Onur Kurulu’na ise Ayten Giritli, Sadi Kazafanalı ve Bora Asena seçildi.

Korkmazhan: Daha örgütlü, daha güçlü bir BKP.

BKP Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan kongrede yaptığı konuşmada, daha örgütlü ve daha güçlü bir BKP hedefi ile yoğun bir şekilde çalıştıklarına dikkat çekerek, geçtiğimiz hafta Güzelyurt İlçe Kongresi’ni başarı ile gerçekleştirdiklerini, bu akşam Lefkoşa İlçe Kongresi için bir arada bulunduklarını, yeni yılda ise Girne, İskele ve Mağusa İlçe Kongreleri ile tüm ülke genelinde Ocak, Bucak kongrelerini gerçekleştireceklerini köy örgütlerini  süratle kuracaklarını vurguladı.

BKP’nin çalışanların, emekçilerin, kandıların, kuşatılmışlıktan kurtulup federal bir Kıbrıs’ta federal yurttaş olma mücadelesi veren Kıbrıs Türk toplumu içerisindeki çözüm yanlılarının, kısaca tüm ezilenlerin partisi olduğunu vurgulayan Korkmazhan, önümüzdeki süreçte Kıbrıs Türk toplumunun değişim ve çözüm iradesinin öncülüğünü yapmaya ve daha örgütlü bir şekilde çalışmalarına devam edeceklerini söyledi.

İzcan: Emek, demokrasi ve barış mücadelesine öncülüğü sürdüreceğiz.  

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan’da yaptığı konuşmada, BKP’nin emek, demokrasi ve barış mücadelesine öncülük yapmaya devam edeceğini belirterek, bu mücadelenin daha kararlı ve güçlü bir şekilde yürütülmesi için örgütlülüklerini arttırmaları gerektiğini, bu çerçevede sırasıyla İlçe Kongrelerini gerçekleştirdiklerini ve genç, dinamik kadroların görev aldığının altını çizdi.

Köy, köy, mahalle mahalle örgütlenme sürecini başlattıklarını dikkat çeken İzcan, BKP’nin emekçiler, gençler, kadınlar ve çözüm yanlısı ilericiler içerisinde artan oranda destek bulduğunu ve örgütlendiğini kaydetti. BKP’nin görevinin örgütlülüğünü arttırarak, emekçilerin, üreticilerin haklarını savunmak, demokrasi güçerinin en geniş işbirliğini sağlayarak, Kıbrıs’ta federal bir çözüme ulaşılmasına yardımcı olmak olduğunu vurgulayan İzcan, esas olanan ayrılıkçı rejimden ve statükodan kurtulmak ve kapsamlı erken çözüme ulaşmak olduğunu kaydetti.

Gülercan: Lefkoşa’yı sokak sokak örgütleyeceğiz.

BKP Lefkoşa İlçe Başkanı seçilen Kemal Gülercan ise yaptığı konuşmada, kongreye ve tüm üyelere teşekkür ettiğini belirterek, İlçe Yönetim Kurulu’na seçilen arkadaşlar ile sorumluluk bilinci içerisinde yoğun bir tempo ile çalışacaklarının altını çizdi.

BKP Lefkoşa İlçe Örgütü olarak büyük bir sorumluluk üstlendiklerinin bilincinde olduklarını, Lefkoşa’nın başkent ve nüfusun en yoğun olduğu şehir olduğunu altını çizen Gülercan, Lefkoşa’yı sokak sokak örgütleyeceklerini, önümüzdeki süreçte Gönyeli ve Değirmenik Ocak örgütleri ile köy örgütlerinin oluşturulmasına yoğunlaşacaklarını kaydetti.