Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin büyük ortağı CTP-BG’ye çağrıda bulunarak, Su konusu ile ilgili süreci şeffaf bir şekilde halk ile paylaşmasını talep etti.

CTP-BG’nin, su konusu üzerinden algı operasyonu yönetmeye ve şov yapmaya son vermesi gerektiğinin altını çizen Korkmazhan, Kıbrıs Türk toplumunun geleceğini ve bağımsızlığını yakından ilgilendiren su konusunda yürütüldüğü iddia edilen müzakere sürecinin gizli tutulmasının ve hükümetin büyük ortağı CTP-BG’nin bu konu ile ilgili sürekli kendisini gündeme taşıyıp prim yapmaya çalışmasının kabul edilemez olduğunu kaydetti.

AKP hükümeti ile yürütüldüğü iddia edilen müzakere sürecinin, ne zaman, nerede ve kimler tarafından başlatıldığını ve  ne aşamada olduğunun açıklanmasını talep eden Korkmazhan, “Nasıl bir müzakere süreci yürütülmektedir? CTP-BG/UBP hükümetinin su ile ilgili politikası varmıdır, yoksa CTP-BG kendi başına mı hareket etmekte, müzakereleri kendisi mi yürütmektedir? AKP hükümetinin istediği nedir, CTP-BG yürüttüğünü iddia ettiği müzakerelerde ne önermiştir, neyi reddetmektedir? Hükümet ortağı UBP’nin talepleri ve CTP-BG – UBP hükümetinin kararı nedir? Tüm bunların şeffaf bir şekilde, belgeleri ile halk ile paylaşılması şarttır” dedi.

Yönetim özerk su kurumunda, mülkiyet Kıbrıs Türk toplumunda olmalı

Kıbrıs Türk toplumunun büyük bir çoğunluğunun Türkiye’den gelecek suyun geçtiği yerlerin mülkiyetinin devredilmesine ve yönetiminin özelleştirilmesine karşı olduğunu belirten Korkmazhan, CTP-BG/UBP hükümetinden suyun yönetimini özelleştirilmeyi ve mülk devrini öngören protokolü imzalamamasını talep etti.

Hükümetin Türkiye’den gelecek su ile ilgili net bir politikasının bulunmadığını belirten Korkmazhan biran önce belirsizliğin ortadan kaldırılması ve net bir tutum belirlenmesi gerektiğini kaydetti. Suyun geçtiği yerlerin mülkiyetinin devrinin kabul edilemez olduğunu, mülkiyetin Kıbrıs Türk toplumunda olması ve su fiyatının insanımızın alım gücü dikkate alınarak belirlenmesi gerektiğini vurgulayan Korkmazhan, suyun yönetiminin yerel yönetimler ile işbirliği içerisinde oluşturulacak özerk su kurumu tarafından yapılmasını talep etti.