BKP Kadın Meclisi Sözcüsü Hediye Yiğiter yaptığı açıklamada, KKTC yasalarınca fuhuş yasak olmasına karşın, devletin gece kulüplerinde yapılan fuhuşa göz yumarak, ülkede kadın ticareti yapılmasına çanak tuttuğunu vurgulayark, gece kulüplerinde sex kölesi olarak çalıştırılan kadınların yaşadıkları istismar ve ihlallerin sorumlusunun denetim görevini yerine getirmeyen ve yasaları uygulamayan devlet olduğunu belirtti.

BKP Kadın Meclisi Sözcüsü Hediye Yiğiter, ülkeye 1 hafta önce gelen ve çalıştığı gece kulübünde şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden genç kadının ve adaya konsomatris olarak getirilen, ancak fuhuşa zorlanan tüm kadınların can güvenliğinin fuhuşa açıkça göz yuman makamların sorumluluğunda olduğunu belirterek, “ Bu kadınların sex kölesi olarak çalıştırılmasına göz yumması, devlet eliyle fuhuş yapılmasına fırsat vermesi bir yana can güvenliklerinin de sağlanmaması açıkça kadın ticaretinin devlet eliyle yapılması anlamına gelmektedir. Gece kulüpleri Kıbrıs’ın kuzeyinin kanayan yarası olmaya devam etmektedir” dedi.

BKP Kadın Meclisi Sözcüsü Hediye Yiğiter “Gelip geçen hiçbir hükümetin bu soruna çözüm üretme iradesi göstermemiştir. 35 gece kulübünde konsomatris adı altında 400 kadının sex kölesi olarak çalıştırıldığı açıkça ortada iken, devletin yaşananlara gözünü kapatıp, sorun yokmuş gibi davranması kabul edilemez. Gece kulüplerinde yaşanan kadın istismarı ve ticareti bu devletin en büyük ayıbıdır. BKP Kadın Meclisi olarak talebimiz gece kulüplerinin kapatılarak bu toplumumuzun bu ayıptan kurtulması ve can güvenliğinden yoksun kölelik yapmak zorunda kalan kadınların insan hakları ihlallerinin son bulmasıdır” dedi.