Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Kıbrıs sorunu ve doğal gaz konusunda süren belirsizliğin, Kıbrıs Türk toplumunun varlık ve kimlik mücadelesine zarar verdiğini belirtti.

Görüşme sürecinin kaldığı yerden Gutteres Belgesi çerçevesinde devam etmesinin tek çıkar yol olduğunu vurgulayan İzcan,  iki liderin en erken zamanda baş başa görüşmesini talep etti.
Tarafların bir birine karşı samimi ve dürüst olmasının önemini dile getiren İzcan, “Kıbrıslılar kendi yollarını bulacak bilgi ve beceriye sahip olmalıdırlar” dedi. “Görüşme süreci başlamadığı taktirde taraflar arası gerilim daha da artarak, doğal gaz arama sürecini de olumsuz etkileyecektir” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, taraflara derhal masaya oturma çağrısı yaptı.

 

Tek çıkar yol Kıbrıs sorununun çözümüdür.

Statüko sürsün, Kıbrıs’ın doğal gaz zenginliklerini istediğimiz gibi kullanalım anlayışının yanlış olduğunu dile getiren İzcan, bunun karşısında geliştirilen “Kuzey bizim, Güneyin zenginliklerine de ortağız anlayışı, doğru ve haklı bir yaklaşım değildir” diyen İzzet İzcan, “Tek çıkar yol, Kıbrıs sorununun federal bir çözümle en erken zamanda çözülmesidir” dedi.