Birleşik Kıbrıs Partisi Genel SekreteriSalih Sonüstün, doğal gazla ilgili yaşanan sorunların Birleşik Kıbrıs Partisi’nin öngördüğü gibi tehdit ve şantaj yöntemiyle çözülemeyeceğinin ortaya çıktığını belirterek, “ Biz BKP olarak yaşanan krizi çözmenin yolunun görüşme sürecinin yeniden başlatılması ve her iki toplum liderinin sağduyulu ve yapıcı bir tavırla bir önce masaya dönmesinden geçtiğine ısrarla vurgu yapmıştık. Yaşanan son gelişmeler ne yazık ki öngörülerimizi doğrular niteliktedir” dedi.

“Amerikan Büyük Elçisi yaptığı açıklama ile Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını tanıdıklarını söyleyerek aslında çok açık bir mesaj vermiştir. Türkiye’nin ilan ettiği navtexsleri onaylamadığını göstermiştir” diyen Salih Sonüstün, gerginliğin giderek tırmandığının açıkça ortada olduğunu vurguladı. Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinin yaptığı açıklamaların da gerginliği tırmandırmaktan öteye gitmediğine işaret eden Sonüstün, Kıbrıslı Türklerin çıkarlarını koruyoruz diyerek en büyük zararın yine Kıbrıslı Türklere verildiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı ve 4’lü koalisyon hükümetinin açıklamalarının gerginliği tırmandıracak nitelikte olmasının üzüntü verici olduğuna vurgu yapan BKP Genel Sekreteri Sonüstün, “ Çözüm olsun veya olmasın önce bize hakkımızı verin, ondan sonra gerekirse görüşme süreci başlayabilir demek ateşe körükle gitmek demektir. Şunun bilinmesini isteriz ki bu talepler Uluslararası hukuk tarafından kabul görmez. Bu tür söylemler mevcut durumu  çok daha tehlikeli bir mecraya doğru sürüklenmektedir” dedi.

Kıbrıs’ta bulunan doğal kaynakların tüm Kıbrıslıların ortak malı olduğuna ve ülkedeki ortak kaynaklardan birlikte faydalanmanın yolunun çözüm sürecinin bir an önce başlatılarak, görüşme masasında çözümler üretmek olduğuna vurgu yapan Sonüstün, Birleşik Kıbrıs Partisi olarak liderlere bir an önce masaya dönme ve gerginliği aşağıya çekme çağrısı yaptıklarını yineledi.