Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Güney Kıbrıstaki RİK Televizyonunda programa katılarak Kıbrıslı rumlara seslendi. Görüşme sürecinin devam ettiğini vurgulayan İzcan, kritik konularda sorunların ortaya çıkmasının doğal olduğunu, önemli olanın bu sorunları aşma becerisini göstermek olduğunu söyledi. Toprak, güvenlik, mülkiyet gibi konuların iç içe girdiğinin, çapraz müzakere etmenin kaçınılmaz olduğunu dile getiren BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Bunca acı ve olaydan sonra hiç akıldan çıkarmayalım ki öncelikli hedef tüm Kıbrıslıların özgürlük içinde yaşayacağı hür bir ülke yaratmaktır” dedi.

 

“Bir tarafın güvensizliği diğer tarafın güvenliği olamaz” diyen İzcan, birtakım geçici düzenlemelerin olmasının doğal olduğunu ancak uzun vadede  Kıbrıs’ın asker ve silahtan arındırılmasının en doğru hareket olacağını vurguladı.

Toprak karşılığı barış uygulamasının dünyanın çeşitli yerlerinde uygulandığını belirten BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitlik temelinde bunca yıldır mahrum kaldığı anayasal haklarını elde edeceğini, bundan da hiçbir Kıbrıslı Rumun rahatsız olmaması gerektiğini söyledi.

Yunan Dişişleri bakanı Nikos Koças’ın, daha zirve başlamadan garantiler konusunda ortaya koyduğu önşartların görüşmeleri anlamsızlaştırdığını ve başarısızlığa zemin hazırladığını belirten İzcan, “Birtakım ayak oyunları ile görüşmeleri berhava etmek maharet değildir” dedi.

“BKP bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da birleşik özgür bir vatan için kararlılıkla çalışmaya devam edecektir” diyen İzcan tüm Kıbrıslıların bu çabaya destek olmasını istedi.