Birleşik Kıbrıs Partisi Güney Kıbrıs’taki Yeşiller Partisini ziyaret etti. BKP Genel Başkanı İzzet İzcan başkanlığındaki BKP heyeti ile Yorgos Perdigis başkanlığındaki Yeşiller Partisi heyeti arasındaki görüşme Yeşiller Partisi’nin Güney Lefkoşa’daki binasında gerçekleşti. Görüşmede Mont Pelerin zirvesi sonuçları masaya yatırılarak ortak bir değerlendirme yapıldı.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan toplantı sonrası basına yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun kritik bir süreçten geçtiğini, hala çözülmemiş zorluklar bulunduğunu ancak samimi ve iyi niyetle görüşmekten başka yol da bulunmadığını söyledi. Görüşmeler neticesinde iki evete ihtiyaç duyulduğunun akıldan çıkarılmaması gerektiği üzerinde duran İzcan, liderleri birbirlerine yardımcı olmaya çağırdı.

Çözümün ortak zemini iki toplumlu iki bölgeli federasyondur.

Kıbrıs’ta herkesi memnun edecek ideal bir çözüm bulmanın zorluklarına dikkat çeken İzcan, önemli olanın kabul edilebilir ortak bir noktaya ulaşmak olduğunun altını çizdi. Birleşmiş Milletler nezaretinde devam eden görüşmelerde ortak zeminin iki toplumlu, iki bölgeli ortak federal bir devlet oluşturmak olduğunu, buna en kısa zamanda ulaşmak için karşılıklı tavizler vermenin gerekliliği üzerinde duran İzcan, tavizlerin Kıbrıs’ta kalacağının hatırdan çıkarılmamasını istedi.

Samimiyetle görüşmekten başka yol yoktur.

Gelinen aşamada, açıkta duran konuların Lefkoşa’da ele alınmasının gerekli olduğunu vurgulayan İzcan, tarafların birbirini suçlamaktan vazgeçerek sorununun çözümüne odaklanmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi. İzcan, “Birleşik Kıbrıs Partisi uluslar arası konferansa gitmeden önce müzakerelerin Lefkoşa’da devam etmesini, garantiler hariç diğer konuların görüşülüp ortak bir noktaya varılmasını, uluslar arası konferansın başarısı için gerekli görmektedir” diyerek, iki lidere de görüşmeleri samimiyetle sürdürme çağrısında bulundu.