Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan yaptığı yazılı açıklamada, hükümet kurma çalışmalarını yürüten CTP-BG’nin süslü sözler ile paylaştığı hükümet programının aldatmaca olduğunun altını çizerek, “Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz” dedi.

CTP-BG’nin yeni hükümet kurma çalışmalarının içinde bulunulan siyasi ve ekonomik çıkmazı daha da derinleştirdiğine dikkat çeken Korkmazhan, “Kıbrıs Türk toplumu mecliste temsil edilen siyasi partilere ve parlamentoya güven ve inanç duymamaktadır. Hiçbir meşruluğu kalmayan bu meclis aritmetiğinden oluşacak herhangi bir koalisyon uzun ömürlü olmayacaktır. Olası CTP-BG-UBP veya CTP-BG-DP-UG hükümeti daha fazla yıkım ve daha fazla yoksulluk yaratacaktır” dedi.

İbrenin CTP-BG-UBP hükümetini gösterdiğini kaydeden Korkmazhan, “CTP-BG-UBP hükümeti, geniş tabanlı hükümet adı altında özelleştirme politikalarını ileriye taşımak için kurulacaktır. BKP, emekçiler ve halkımız ile birlikte bu halk düşmanı hükümete karşı mücadeleye hazırdır” dedi.

Halka gidilmeli.

Halka gitmek yerine yeni koalisyon ve hükümet kurma arayışlarını sürdürmenin halkın iradesine saygısızlık olduğunun altını çizen Korkmazhan, “Kıbrıs Türk toplumu değişim istemektedir. Bu istencini Anayasa Referandumu’nda ortaya koyduğu %63 hayırla, Belediye seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde değişimden yana ortaya koyduğu irade ile göstermiştir” dedi.

Halkın değişim istencinin ve mecliste temsil edilen partilere güvensizliğinin açık olduğunu kaydeden Korkmazhan, “halka gitmek yerine statükolarını koruma telaşına kapılan meclisteki partiler, göstermelik ve sözde tüzük değişiklikleri yapmakta, eski figürleri yeniden siyaset sahnesine çıkarmaktadırlar. Çürümüş ve iflas etmiş siysetlerine makyaj yaparak halkı aldatacağını sananlar hüsrana uğrayacak” dedi.

Değişimin önünü BKP açacak.

Birleşik Kıbrıs Partisi’nin halkın değişim istencinin önünü açacak tek parti olduğunun altını çizen Korkmazhan, “BKP, statüko ve statükocu siyasi partiler karşısında, nitelikli kadroları ve ülke sorunlarına köklü çözümler getiren çağdaş programı ile değişim sürecinin öncülüğünü yapmaya devam edecektir. Tüm engellemelere ve anti demokratik seçim sistemine rağmen önümüzdeki parlamento seçimlerinde BKP değişimin önünü açacaktır”dedi.