Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Genel Sekreter Abdullah Korkmazhan ve Dışilişkiler Sekreteri Salih Sonüstün, bugün saat 10:00’da Rusya Federasyonu Kıbrıs Büyükelçisi Stanislav Osadchiy ile görüşme gerçekleştirdi.

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan görüşme sonrası basına yaptığı açıklamada, Sn Büyükelçi Stanislav Osadchiy ile Kıbrıs sorunu ve bölgede yaşanan gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını belirterek, BM Güvenlik Konseyi üyesi Rusya Federasyonu’nun, Kıbrıs sorununun çözümüne desteğinin çok önemli olduğunu, bu çerçevede görüş ve düşüncelerini karşılıklı olarak birbirlerine aktarma fırsatı bulduklarını belirtti.

Müzakere sürecinde özlü konulara geçildiğini, bugüne kadar oluşan olumlu atmosferin bundan sonraki müzakerelerde de devam etmesini istediklerini kaydeden İzcan, Garanti ve İttifak antlaşması, toprak, mülkiyet, Anayasa ve güç paylaşımı konularının temel konular olduğunu, izlenecek siyasetin çözüm için hayati önem taşıdığını vurgulayarak, sürece olumlu katkı yapmak için canla başla çalışılması gerektiğini belirtti.

Liderler Kıbrıslı çözüm hedefinden sapmamalı.

Liderlerin Kıbrıslı çözüm hedefinden sapmamaları gerektiğinin altını çizen İzcan, bulunacak çözümüm referandumda her iki toplumun onayına sunulacağını hatırlatarak,  çözümün her iki toplumun kabul edeceği bir çözüm olmasının şart olduğunu belirtti.

Bulunacak çözüm uluslararası hukuk ve AB muktesebatına uygun olmalı.

Kıbrıs sorununun çözümünün Uluslararası Hukuk ve AB müktesebatına uygun olması gerektiğinin önemine dikkat çeken İzcan, aksi takdirde anlaşmanın uluslararası mahkemelerde yıkılabileceği ve Kıbrıs’ın bir kaos ortamı  ile karşı karşıya kalınabileceği uyarısında bulundu.

Birleşik Kıbrıs Partisi’nin, Kıbrıs sorununun en erken zamanda federal zeminde çözülmesi için tüm gücü ile çalışmaya devam edeceğine dikkat çeken İzcan, bu çerçevede Kıbrıs sorununa müdahil tüm taraflar ile yakın ilişki içersinde olmaya ve işbirliği yapmaya devam edeceklerinin altını çizdi.