Yunan halkının referandumdaki hayırının Avrupa Birliğinde deprem etkisi yarattığına vurgu yapan İzcan, Yunan halkının dayatmalara karşı direndiğini ve SYRIZA hükümetine destek vermeye devam ettiğini ve Alexis Chiprasın liderliğinin pekiştiğini ifade etti.

SYRIZA modelenin yalnız Yunan halkı için değil dünyada ezilen tüm ülkeler ve halklar için bir umut olduğuna vurgu yapan İzcan, Yunanistan’da yakalanan bu ivmenin, Türkiye’de HDP ve İspanya’da PODEMOS’un başarılarının altında yatanın da solun farklı kesimlerinin hem sokak mücadelesinde hem de iktidar kavgasınd birlikte hareket etmleleri olduğunu söyledi.

Sokaktaki mücadele ve iktidar kavgası hep birlikte daha güçlü verilir.

Birleşik Kıbrıs Partisinin hem eylem birlikteliği, sokak mücadelesii hem de iktidar kavgasında kendi dışındaki sol, yursever örgütlerle işbirliğinin önemine inandığını ve bunun için çalışmaya devam ettiğini vurgulayan İzcan, “ Önümüzde SYRIZA, HDP, PODEMOS örnekleri bulunmaktadır. Biz bu örneklerden şiyar alarak kendi ülkemiz ve toplumumuz için barış, çözüm, demokrasi diyen tüm örgütleri biraraya getirip, mücadeleyi yükseltmekle yükümlüyüz. Sokaktaki mücadele ve iktidar kavgası hep birlikte daha güçlü bir şekilde devam ettiği müddetçe ülkemiz ve insanımız için onurlu bir gelecek hazırlayabiliriz. Güçlü olduğumuz oranda dayatma paketlere karşı durabilir, kendi evimizin efendisi olabliliriz. Birleşik Kıbrıs Partisi böylesi bir alternatifin yaratılabilmesi için elinden gelen çabayı bugüne kadar harcamış ve bundan sonra da harcamaya devam edecektir. Çünkü ülkemzin ve insanımızın tek kurtuluş yolu budur” dedi.