Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Türkiye’de gerçekleştirdiği temas ve görüşmelerin olumlu ve yararlı geçmesinden dolayı memnuniyet duyduklarını belirterek, 2015 yılının çözüm yılı olması için BKP olarak her türlü çabayı göstereceklerini kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinin Kıbrıslı Türklerin çözüm iradesine ve Cumhurbaşkanı Akıncı’nın dört boyutlu siyasetine saygı göstermeleri ve desteklemelerini istediklerini vurgulayan İzzet İzcan,  Kıbrıs sorununun çözümünün artık kaçınılmaz ve şart olduğunu, Türkiye dahil tüm ilgili tarafların çıkarının çözümden geçtiğini, kapmsalı çözüm için çok büyük bir fırsat bulunduğunu vurguladı.

Yeniden başlayacak müzakere sürecinde tarafların maksimalist taleplerden, suçlama oyunlarından ve zamana oynama politikasından uzak durmaları ve erken federal çözümü sağlamaya odaklanmaları gerektiğinin altını çizen İzcan, daha fazla kaybedecek zaman olmadığını kaydetti.

Güven Yaratıcı Önlemler hayata geçirilmeli

Kapsamlı çözümün gökten zembil ile inmeyeceğini, çözüme ulaşmak için güven yaratıcı önlemlerin süratle hayata geçirilmesi gerektiğini kaydeden İzcan, “Müzakere süreci ile toplumlararası güven ortamının gelişmesine katkı sağlamak ve federal kültürün temellerini atmak için Maraş’ın iadesi ile Mağusa Limanı ve Ercan Havalimanı’nın eşzamanlı açılması şarttır. Bunun yanında, yeni geçiş kapıları açılmalı ve toplumların yaşamlarında pozitif bir etki yaratacak adımlar atılmalıdır” dedi.

Çözüm yanlılarının güçbirliği şart

Güven Yaratıcı Önlemler konusunda Cumhurbaşkanı Akıncı ve Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in kararlı adımlar atabilmeleri ve erken federal çözüme ulaşabilmeleri için destek ve yardıma ihtiyaç duyacaklarını vurgulayan İzcan, “En başta Kıbrıslı Türk yurtsever ve federal çözüm yanlıları olarak ortak bir çatı ve program altında güçbirliği oluşturmalı ve hem Sn Cumhurbaşkanı Akıncı’ya destek olmalı, hem de siyasal iktidarı devralmak için birlikte hareket etmeliyiz. Bunun yanında Kıbrıslı Rum ilerici güçler ile işbirliği içerisinde sürece destek olmalıyız” dedi.

Sol, yurtsever ve federal çözüm yanlısı güçlerin birlikteliğinin şart olduğunu, bu bağlamda tüm kesimlerin sorumlu davranarak parti milliyetçiliğinden uzak durması gerektiğini kaydeden İzcan, “Gün kısır parti çekişmelerini bir kenara bırakarak, toplumumuzu ve ülkemizi federasyon çatısı altında yeniden birleştirme günüdür” dedi.