Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan yaptığı yazılı açıklamada, dövizde meydana gelen yükselişin ülkeyi kasıp kavururken CTP-BG/DP-UG hükümetinin önlem almayarak halkı kaderine terk ettiğini vurguladı.

Türk Lirası’nın döviz karşısında değer kaybetmesinin Kıbrıs’ın kuzeyinde Türkiye’den daha büyük bir yıkım yarattığını, dövize endeksli her şeyin zamlandığını ve hayat pahalılığının dayanılmaz boyutlara ulaştığını vurgulayan Korkmazhan, CTP-BG/DP-UG hükümetinin gittikçe derinleşen ekonomik krizi görmezden gelindiğini ve hiçbirşey olmamış gibi hükümetçilik oynadığını belirtti.

İşçilerin, üreticilerin, esnafların, küçük işletmelerin ve halkın büyük bir kesiminin her geçen gün daha da yükselen döviz ve zorlaşan koşullar karşısında hayatta kalma mücadelesi verdiğine dikkat çeken Korkmazhan, “Ne yazık yaşananları yalnızca izlemekle yeniten CTP-BG/DP-UG hükümetinin sorumsuz tutumu nedeni ile önümüzdeki günlerde ağır zamlar ile karşı karşıya kalacağız” dedi.

Önlemleri süratle hayata geçirin

“Dövize müdahale edemeyiz” diyen CTP-BG/DP-UG hükümetinin kolaycılığa kaçıp sorumluluktan kurtulamayacağını belirten Korkmazhan, halkı koruyucu tedbirlerin süratle hayata geçirilmesini istedi.

İthal mallardaki fonlar, akaryakıt ve petrole uygulanan fonlar ile gümrük vergilerinin düşürülmesini talep eden Korkmazhan, diğer vergilerde ve KDV’lerde de indirime gidilmesini istedi. Bankaların borçları ve borç faizlerini yeniden yapılandırması için girişim yapılması gerektiğinin altını çizen Korkmazhan, alınması gereken diğer önelmeleri şu şekilde sıraladı;

”Döviz ile işlem yapan Üniversite ve diğer kurumların kurları sabitlemesi için çalışma başlatılmalıdır. Eşel-mobil sistemi yeniden yürürlüğe konularak maaş ve ücretlerin erimesinin önüne geçilmelidir. Stabil para birimi olan Euro’ya geçmek için çalışma başlatılmalı, TL’nin enflasyonundan kurtulmak için adım atılmalıdır. Döviz bazlı ithal ürünlere ihtiyacı azaltmak için yerli üretim ve üretici desteklenmeli ve teşvik edilmelidir”