Birleşik Kıbrıs Partisi, Türkiye’de gerçekleşen Dünya İnsani Zirvesi’nde Kıbrıslıtürk ve Rum liderler arasında ortaya çıkan krizi değerlendirdi. Konu ile ilgili açıklama yapan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan “Zirve çözüm ve barış için bir fırsata dönüştürülecekken krize dönüşmesi üzüntü verici olduğu kadar kabul edilemezdir”dedi.
  Liderler birbirlerine karşı samimi davranmalı ve çözüm karşıtlarına bekledikleri fırsatı vermemelidir.
Dünya İnsani Zirvesi’ne katılacak olan üye devletlerin isimleri belli olmasına rağmen, bu üye devletler onuruna verilen yemeğe, üye olmayan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın davet edilmesinin krizi tetiklediğini belirten İzcan “Bu tür kısa günün kârı hesabıyla yapılan hamleler iki toplum arasındaki ilişkilere zarar verdiği kadar, toplumlar arası güveni de ortadan kaldırmakta ve görüşme sürecine zarar vermektedir, doğru da değildir” dedi.

Kısa günün kârı hesabıyla yapılan hamleler görüşme sürecine zarar vermektedir.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın bu tür davetler konusunda daha dikkatli davranması gerektiğini vurgulayan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan “Her iki tarafın da provokasyonlar karşısında birbirleri ile konuşarak samimi davranması, Kıbrıs’ta kurulması hedeflenen Birleşik Federal Kıbrısa yardımcı olacağı gibi, çözüm karşıtı statükocu çevrelerin dört gözle bekledikleri kriz ve kaos ortamını engelleyecektir”dedi.