Birleşik Kıbrıs Partisi Dış İlişkiler Sekreteri Salih Sonüstün 1958 yılında öldürülen Kıbrıslı Türk devrimci Fazıl Önder için yapılması planlanan iki toplumlu anma etkinliğine polisin müdahalesini şiddetle kınadıklarını belirterek “Yaşananlar ülkedeki militarist rejimi bir kez daha gözler önüne sermiştir”dedi.

Fazıl Önder’in Kıbrıs’ın birliği için mücadele eden yiğit bir sendikacı olduğunu vurgulayan Sonüstün, Fazıl Önder’in “Ya taksim ya ölüm diyerek yola çıkan karanlık güçler tarafından hunharca katledildiğini, aradan 58 yıl geçmiş olmasına rağmen ayni faşist zihniyetin hala işbaşında olduğunu vurguladı.

Kıbrıs’ın kuzeyinde egemen olan derin devlet, Cumhurbaşkanı Sn Mustafa Akıncı’nın haberdar edilmesine rağmen, polisin faşizan bir anlayışla Kıbrıs’lı Rumları tutuklama çabası içine girdiğini ve etkinliğe katılmalarını engellediğini belirten Sonüstün “İşte yarattığınız KKTC bu, aciz çırpınışlarınız Kıbrıs’lı Türklerin özgürlüklerini engelleyemeyecektir”dedi.

Günü geldiğinde bunu yapanların halka hesap vereceğini belirten BKP Dış İlişkiler Sekreteri Salih Sonüstün, mütevazi bir anma etkinliği ve halkından korkan bugünkü rejimin ayakta kalmasının mümkün olmadığını, tüm yurtseverlerin önünde duran öncelikli görevin, gerçek anlamda demokrasiye ulaşacağımız birleşik özgür bir vatan yaratarak, dünya ile kucaklaşmak olduğunu vurguladı.

BKP her türlü ırkçılık ve fanatizmin karşısında durmaya, en geniş birlikteliği savunmaya devam edecektir diyen Sonüstün, kuzey Kıbrıs’taki militarist rejimin yaptıklarını şiddetle kınadıklarını belirtti.