Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih sonüstün, CTP, DP, HP, TDP 4’lü koalisyon hükümetinin, elektrik ve akaryakıt fiyatlarına yüzde 14’lere varan zam yapmalarının, sıkıntıda olan emekçi kitleleri daha da zora sokacağını vurguladı.

Dün meydanlarda “Emek en yüce değerdir” diyenler, astronomik zamlarla toplumda yaratılan umutların yerle bir edildiğini dile getiren Sonüstün, “Dörtlü koalisyon hükümeti,  kendinden önceki hükümetler gibi kolay yolu seçerek,  halkı cezalandırmıştır” dedi.

Hükümet çareyi zam yapmakta bulmuştur.

“Dövizdeki astronomik artışların, halkın alım gücünü yarı yarıya düşürdüğü bir ortamda, hükümet çareyi zam yapmakta bulmuştur” diyen Sonüstün, sizin bir öncekilerden ne farkınız var? diye sordu.

Koalisyon hükümetini, ekonominin önünü açacak ciddi bir ekonomik program ortaya koymaya çağıran BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün,  Ankara’nın ortaya koyduğu ekonomik protokollerle ülkenin yönetilemeyeceğini, bunun zam olarak halka yansımasının kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Sorunların ana kaynağı, Türkiye’deki hükümetlerin Kıbrıslı Türkleri rehin tutma politikasıdır.

Yaşanan ekonomik sıkıntıların ana kaynağı, Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğü ve Türkiye’deki hükümetlerin, Kıbrıslı Türkleri kendi çıkarları doğrultusunda rehin tutma politikaları olduğunu vurgulayan Sonüstün, “Statükonun yıkılması ve çözüme ulaşılması, Kıbrıs Türk toplumunu bu yok oluştan kurtaracaktır” dedi.