BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün KKTC’nin bir suç merkezine dönüştüğünü, cezaevinde görev yapan gardiyanların yollara düşerek eylem yapmasının hapishanede bile güvenlik kalmadığının en bariz göstergesi olduğunu vurguladı.

“ 175 kişilik kapasitesi olan Merkezi Cezaevinde 500’e yakın tutuklunun bulunması her şeyi gözler önüne sermektedir” diyen Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün, “ Bu gidişle yeni tutukluları sığmayacaktır”.

Ülkedeki esas sorunun KKTC’nin sorma gir hanına dönüşerek, suç patlaması yaşanması olduğuna dikkat çeken Salih Sonüstün, rejim partilerden sorunlara çözüm beklemenin abesle iştigal olduğunu vurguladı.

“ BKP ülkede asayiş ve güvenliğin sağlanabilmesi için ülkeye giriş ve çıkışların kontrol altına alınması, kaçak yaşamın önüne geçilmesi, vatandaşlık dağıtılmasının durdurulması ve polisin sivil otoriteye bağlanarak etkili bir şekilde suçlarla mücadele edilmesinin şart olduğuna inanmaktadır” diyen Salih Sonüstün, “ BKP her hal ve şartta gerekli tedbirlerin alınması mücadelesini kararlıkla sürdürecektir” dedi.