Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Rüştü Sonüstün, Fransa’nın Marsilya kentinde 10-11 Kasım tarihleri arasında Avrupa Sol Partisi’nin önderliğinde  yapılan Marseille European Forum toplantısına katıldı. Marseille European Form toplantısında  Dünya genelinde yaşanan politik gelişmeler, işçilerin karşılaştığı sendikal problemler ile ekolojik ve çevresel sorunlar tartışıldı.  Foruma başta Avrupa ülkelerinin sol değerlerini taşıyan parti, sendika ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri yanında  bir çok  Latin Amerika, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’dan da ayni görüş ve düşünce içinde olan parti sendika ve çevre  temsilcileri katıldı.
BKP Genel Sekreteri Sonüstün,  Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşanan ve Kıbrıs Türk toplumuna zorla dayatılan  politik, sosyal ve kültürel erozyonu gündeme taşıdı.  BKP Genel Sekreteri Sonüstün, bu toplantı çerçevesinde diğer parti, sendika ve çevre temsilcileri ile ikili görüşmelerde bulundu.
Kıbrıs Türk toplumunun yok edilişine seyirci kalmayınız.
       BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, Formda yaptığı konuşmada, Kıbrıs’ın kuzeyinde demokrafik yapının bilinçli bir şekilde bozulduğunu, usulsüz vatandaşlık dağıtılarak Kıbrıslı Türklerin kendi  ülkelerinde azınlık durumuna düşürüldüğünü belirterek, uluslararası kamuoyunun buna kayıtsız kalmamasını istedi.
Kuzey Kıbrıs’taki  çevre katliamına da dikkat çeken Sonüstün, yeşilin, dağların yok edildiği koşullarda  insan varlığının devam edemeyeceğini vurguladı.
BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, dün gece yurda döndü.