Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan yaptığı yazılı açıklamada, ısrarla çağrı yapmalarına reğmen CTP-BG/DP-UG hükümetinin dövizde meydana gelen yükseliş karşısında önlem almadığını kaydetti.

Türk Lirası’nın döviz karşısında değer kaybetmesinin, Kıbrıs’ın kuzeyinde Türkiye’den daha büyük bir yıkım yarattığını belirten Abdullah Korkmazhan, dövize endeksli her şeyin zamlanmaya ve hayat pahalılığının artmaya başladığının altını çizdi.

İşçilerin, üreticilerin, esnafların, küçük işletmelerin ve halkın büyük bir kesiminin her geçen gün daha da yükselen döviz ve zorlaşan ekonomik koşullar karşısında ayakta kalma mücadelesi verdiğine dikkat çeken Korkmazhan, “Ne yazık yaşananları yalnızca izlemekle yetinen CTP-BG/DP-UG hükümetinin sorumsuz tutumu nedeni ile önümüzdeki günlerde halkımız daha ağır bedeller ödemek durumunda kalacaktır” dedi.

“Dövize müdahale edemeyiz” demek kolaycılıktır.

“Dövize müdahale edemeyiz” diyerek sorumluktan kurtulunamayacağını, bunun kolaycılık olduğunu belirten Korkmazhan, “CTP-BG/DP-UG hükümeti sürekli bahaneler yaratıp bunların arkasına saklanmaktan ve sorumluluklarından kaçmaktan vazgeçmelidir” dedi.

BKP Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan, alınmasını talep ettikleri önlemleri şu şekilde sıraladı; “İthal mallardaki fonlar, akaryakıt ve petrole uygulanan fonlar ve gümrük vergileri düşürülmelidir. Diğer vergilerde ve KDV’lerde de indirime gidilmelidir. Bankaların borçları ve borç faizlerini yeniden yapılandırması için girişim yapılmalıdır. Döviz ile işlem yapan Üniversite ve diğer kurumların kurları sabitlemesi için çalışma başlatılmalıdır. Eşel-mobil sistemi yeniden yürürlüğe konularak maaş ve ücretlerin erimesinin önüne geçilmelidir. Stabil para birimi olan Euro’ya geçilerek, TL’nin enflasyonundan kurtulmak için adım atılmalıdır” dedi.

“Türkiye’deki iktidarların boyunduruğundan kurtulup, kendi kendimizi yöneteceğimiz demokratik bir düzen ve erken federal çözüme ulaşamazsak, yoksullaşmaya, toplumsal varlıklarımızı kaybetmeye ve toplum olarak yok olmaya devam edeceğiz” diyen BKP Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan, esas olanın Türkiye’ye bağımlı olan çarpık ekonomik ve siyasal yapıdan kurtularak kapsamlı çözüme ulaşmak olduğunun altını çizdi.