Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün, Kermiya’da Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı himayesindeki 200 dönümlük alanın, Bakanlar Kurulu kararı ile ‘Askeri Bölge’  kapsamından çıkarılarak Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş’ın oğlu Rauf  Denktaş’a kiralanmasının yeni bir yağma örneği olduğunu belirtti. Takriben değeri 50 milyon sterlin olan arazinin Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş’ın da içinde bulunduğu UBP-DP hükümeti tarafından kendi oğluna verilmesinin yeni bir kıyak olduğunu vurgulayan BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, “Yaşananlar ‘yağma Hasanın böreği’ anlayışına uygun olarak devam etmektedir” dedi.

Tarihte görülmemiş bir soygunla karşı karşıyayız.
Tarihte görülmemiş bir soygunla karşı karşıyayız  diyen Salih Sonüstün, “Kumarhane, gece kulübü, bet ofisi ve üniversite izni gibi oluşan yeni sektörler doğal olarak yolsuzluk, usulsüzlük ve çıkar guruplarına hizmeti birlikte getirmiştir” diyerek  “Yaşananlar KKTC’deki rejimin yüzünü gözler önüne sermektedir” dedi.
1974 sonrası oluşan statüko yıkılıp, halkın iktidarı kurulmadığı sürece bu tür yağmalarla karşı karşıya kalmamızın doğal olduğunu belirten Salih Sonüstün, tüm yurtsever güçleri birlikte mücadele etmeye çağırdı.