Birleşik Kıbrıs Partisi Tarım ve Hayvancılık Komitesi Başkanı  Dr. Ahmet İşbeceren yaptığı yazılı açıklamada, CTP-BG/DP-UG hükümetinin arpa taban fiyatlarını bilinçli bir şekilde açıklamayarak, özel sektörde arpa alım satımını serbest bıraktığını ve üreticiyi bir avuç tüccarın insafına mahkum ettiğini vurguladı.

Yasaya göre Toprak Ürünleri Kurumu’nun belirleyeceği taban fiyatından tüm ürecicilerin ürününü almak zorunda olduğunu, ancak bunu yapmayarak üreticiyi arpalarını 50 kuruştan özel şirketlere ve tüccarlara satmak zorunda bıraktığını kaydeden İşbeceren, özel şirketlerin ve tüccarların üreticiden 50 kuruşa aldığı arpayı daha sonra çok daha yüksek bir fiyattan TÜK’e satacağını, bunun açık bir vurgun olduğunu belirtti.

TÜK Genel Müdürü’nün geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada uluslararası borsaya göre arpanın kilosunun 60 kuruş olabileceğini söylediğine dikkat çeken İşbeceren, “Türkiye’de arpa taban fiyatı 72 kuruştan açıklandı. Uluslararası borsa Türkiye’de geçmiyor mu? Ürün maliyetleri dövize göre yükselten hükümet, ürün bedellerini neden yükseltmiyor? Yaptıkları emek hırsızlığıdır” dedi.

Arpa taban fiyatlarını açıklamamakla yetinmeyen CTP-BG/DP-UG hükümetinin, üreticinin alacağı 24 Milyon TL’yi, prim ve katkıyı da halen ödemediğini, narenciye üreticilerinin ve hayvancıların alacaklarının da ödenmediğini vurgulayan İşbeceren, “Emekçiye, üreticiye, hayvancıya “param yok ödeyemem” diyen hükümetin çek yasağına giren, haciz gelen üretici ve hayvancıları kaderine terk ettiğini vurguladı.

BKP, emekçilerin, üreticilerin ve hayvancıların haklarını savunmaya devam edecek.

‘Emek en yüce değerdir’ diyenlerin, emekçiler adına hükümette olduğunu iddia edenlerin emekçileri ve üreticilerin sömürülmesine zemin hazırladığına dikkat çeken İşbeceren, “BKP, emekçilerin, üreticilerin, hayvancıların ve koopertafçiliğin yanında olmaya ve emek sömürüsüne karşı mücadeleye devam edecektir” dedi.