Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan yaptığı yazılı açıklamada, Siyasal Partiler Yasa Önerisi’nin 45’inci maddesinin değiştirilerek BKP’nin Devlet Yardımı almasının bilinçli, anti-demokratik ve düşmanca bir şekilde engellendiğini belirterek, “Ad-Hoc komiteden oybirliği ile gecen ve yarın Meclis Genel Kurulu’nda   görüşülecek olan Siyasal Partiler Yasa Önerisi’nin Partilere Devlet Yardımı başlıklı 45’inci maddesinin ilk şekli “en son milletvekili genel seçimlerinde ülke genelinde % 3 oranında veya daha fazla oy almasına karşın milletvekili çıkaramayan siyasal partilere bir milletvekili çıkarmış gibi” Devlet Yardımı Yapılması’nı öngörmekteydi.  Ancak  bu madde Ad-Hoc komitede sessiz sedasız  değiştirilerek “Seçimde yüzde 5’lik ülke barajını geçen ancak milletvekili çıkaramayan partiler de bir milletvekili çıkarmış gibi devlet katkısı alabilecek” şeklinde oybirliği ile onaylanmıştır. Bu değişiklik son milletvekilliği seçimlerinde %3.21 oy alan BKP’nin devlet yardımı almasını engellemeye yönelik bilinçli, anti-demokratik ve düşmanca bir karardır. Bu kararın altına imza atan CTP-BG, UBP, DP-UG ve TDP’yi ve ilgili Ad-Hoc Komite’nin üyelerini şiddetle protesto ediyoruz” dedi.

Ne yaparsanız yapın sesimizi kısamayacak, önümüze koyduğunuz anti-demokratik %5 seçim barajını aşmamızı engelleyemeyeceksiniz.

Birleşik Kıbrıs Partisi’nin kurulduğu günden bugüne Devlet Yardımı alarak değil, üye ve sempatizanlarının alın teri ile yaptıkları katkılar, inanç ve tüm zorluklar karşısında gösterdiği kararlılıkla geldiğini vurgulayan Korkmazhan, “ne yaparsanız yapın sesimizi kısamayacaksınız. BKP daha gür haykıracak, daha çok çalışacak ve önümüze koyduğunuz anti-demokratik %5’lik seçim barajını aşmamızı engelleyemeyeceksiniz” dedi.

CTP-BG, UBP, DP ve TDP’nin hep birlikte attığı bu anti-demokratik adımın kimin ne kadar demokrasi yanlısı olduğunu görmeleri bakımından öğretici olduğunu kaydeden Korkmazhan, “BKP, tüm baskı ve yok etme politikalarına karşı, tüm zorluklara göğüs gererek mücadelesine kararlı bir şekilde devam edecektir” dedi.