Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan yaptığı yazılı açıklamada, Kıbrıs’ın kuzeyinde sürdürülebilir, adil, sosyal hukuk devletinin ekonomik kriterlerine uygun bir ekonomi politikası uygulanmadığını belirterek, hükümetlerin toplumun icraatlarına verdiği tepkilere bakarak palyatif önlemler almaktan öteye geçmediğini vurguladı.
Girne Değirmenlik Dağ yolunda meydana gelen elim kaza sonrasında toplumun gösterdiği büyük tepkiye rağmen kış saati uygulamasına geçmemekte inat eden hükümetin sendikalarla kavga etmeye devam ettiğini ifade eden İzcan, “ Hükümet bir inat uğruna ülkede kaos yaşanmasına göz yummaktadır. Memurların bir kısmı mesaiye erken başlarken bir kısmı daha geç başlamaktadır. Okullarda da benzer kaos devam etmektedir. Bu yeni durum daha kötü sonuçlara yol açabilir” dedi.
Başbakan ve Başkan Yardımcısının birbirinden farklı açıklamalar yaptığına işaret eden İzcan, “ Başbakan Yardımcısı önce maaşlardan kesinti yapacağını açıklayıp sendikalardan tepki alınca da bütçe görüşmeleri bitmeden 13. Maaş ödemelerini yapıp kamu görevlilerine artış yapılacağını açıklamıştır. Hükümet kendi içinde tutarsız açıklamalar yaparak toplumun tansiyonuna göre kararlar almaktadır. Yani nabza göre şerbet vermeyi marifet saymaktadır. Böyle bir hükümet etme anlayışı dünyanın en geri kalmış ülkelerinde bile yoktur” dedi.

Bugüne kadar böyle beceriksiz ve basiretsiz bir hükümet kurulmamıştır.
Halkın kış saatinin uygulanması talebine karşı hükümetin maaşlarınıza zam yapacağız, 13. Maaşları da erken ödeyeceğiz demesinin tamamen ülkedeki tansiyonu düşürmek amaçlı olduğuna vurgu yapan İzcan, “ Halkımızın alınan  yanlış kararlara karşı tepkilerini para vererek dindirmeye çalışan bir hükümet anlayışı trajik komiktir. UBP- DP azınlık hükümeti kurulduğu günden bu yana anayasa ve yasalara aykırı işler yapmakta ısrar etmekte,  yaptığı yasa gücünde kararnameler mahkemelerden dönünce de  iptal etmektedir. Böyle beceriksiz ve basiretsiz  bir hükümet bugüne kadar  kurulmamıştır” dedi.

Halkımız yeni siyasi anlayışlara şans vermelidir.
Gelinen aşamada, parlamentoda bulunan partilerin ülkenin içinde bulunduğu kaosa çare bulamayacağının bir kez daha ortaya çıktığının altını çizen İzcan, “ Bu noktada halkımız zaten denenmiş olan ve  parlamentoyu boş yere işgal eden siyasi mantaliteyi tarihin sayfalarına gömerek, yeni siyasi anlayışlara şans vermelidir. Ülkenin içinde bulunduğu çıkmazdan kurtulması ve sürdürülebilir bir ekonomik, siyasi ve sosyal bir yapının oluşturulmasını sağlamaya kararlı bir parlamento yapısının oluşturulması kaçınılmazdır. Birleşik Kıbrıs Partisi bu göreve taliptir ve halkımızdan destek talep etmektedir” dedi.