Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan yaptığı yazılı açıklamada, “13. Maaş olmasa kamu maliyesinin cari harcamalarında Türkiye kaynaklarına mali bağımlılığı biter. Bunu, vesayet istemiyoruz diyen ama statükoya sahip çıkanlar bilsin” diyen Maliye Bakanı Birikim Özgür’ün, toplum ve çalışanlar ile dalga geçtiğini belirterek, “13. Maaşı ödemekten aciz olan CTP-BG/UBP hükümeti, mazaret üreterek arkasına saklanmakta ve bir lütuf olarak gördüğü 13. Maaş üzerinden çalışanları aşşağılamaktadır” dedi.

Maliye Bakanı Birikim Özgür’ün tanımladığı Vesayet rejimlerine yaşam verenlerin her zaman yerel işbirlikçiler olduğunun altını çizen Korkmazhan, “Türkiye’nin ülkemizdeki askeri, ekonomik ve siyasi iktidarının, bağımlılığımızın kaynağı 13. Maaş değil başta CTP-BG/UBP hükümeti ve diğer yerel işbirlikçilerdir. BKP için esas olan bu işbirlikçi siyasi anlayışın alaşağı edilip, Kıbrıslı Türklerin siyasi iktidarının sağlanmasıdır” dedi.

Maliye Bakanı, bağışlanan vergi borçlarının ve vergi kaçakçılarının hesabını sorsun.

Maliye Bakanı Birikim Özgür’e çalışanların ve emekçilerin maaş, ücret ve sosyal haklarına saldırmaya son vererek, oluşturulan adaletsiz bütçeyi yeniden gözden geçirmesini, bir gecede bağışlanan yüz milyonlarca TL vergi borçlarının ve zarar beyan edip milyonlarca TL vergi kaçıranların üzerine gitmesini tavsiye eden Korkmazhan, “Bağımlılıktan kurtulmak istiyorsak ve kendi ayaklarımızın üstünde durmak istiyorsak bunun yolu bütçeden ek mesailere her yıl ödenen 82 milyon TL, 150 civarı müşavire her yıl ödenen 18 milyon TL, siyasi partilere her yıl yapılan 7 milyon TL devlet katkısı gibi daha bir çok gereksiz israf kaldırılmalıdır. TC kökenli şirketlere uygulanan 15 yıllık vergi muafiyeti kaldırılmalıdır. Bir çok şirkete bağışlanan 100 milyonlarca TL vergi borçlarının hesabı sorularak tahsil edilmelidir. Kaçak ekonomi ve zarar beyan edip vergi kaçıran büyük sermaye gruplarının üzerine gidilmelidir. Cumhurbaşkanlığı örtülü ödeneği, bakan, milletvekili ve müdür maaşlarından başlayarak astronomik maaşlardan kesintiye gidilmelidir” dedi.

CTP-BG/UBP hükümetinin halen ödenmeyen 13. Maaş’ın nasıl ödeneceğini açıklamasını, ödeyemeyecekse istifa etmesini talep eden Korkmazhan, BKP’nin çalışanların ve emekçilerin yanında olmaya ve sosyal haklara yönelik saldırılar karşısında durmaya devam edeceğinin altını çizdi.