Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Sekreteri Salih Sonüstün yaptığı yazılı açıklamada Kuzey Kıbrıs’ta son dönemde artış gösteren anti demokratik uygulamaların kabul edilemez olduğunu vurguladı.  “Kendini devletin sahibi sanan bir grup fanatiğin KTÖS’ün yıllık ajandasını gerekçe göstererek sergilediği taşkınlıklar çılgınlık seviyesine ulaşmıştır” diyen Salih Sonüstün, “Toplumu baskı altına alarak tarihi saptırmaya çalışmakla bir yere varılamaz” dedi.
Bu ülkede faili meçhul cinayetler yer altı örgütleri tarafından işlenmiştir.
KTÖS’ün bastırdığı yıllık ajandanın, yaşanan gerçekleri yansıttığını vurgulayan Sonüstün, “Tarihle yüzleşme dururken tehdit ve şantaja başvuranlar kendi acizliklerini ortaya koymakta ve geçmişte yaşanan tarihi gizlemeye çalışmaktadır” dedi.
“Bu ülkede faili meçhul cinayetler yeraltı örgütleri tarafından işlenmiştir” diyen Sonüstün, “Önümüzde duran görev tarihle yüzleşerek, bu acı olayları bir kez daha yaşanmasını engellemek ve bu cinayetleri işleyenleri yargıya havale etmektir” dedi. BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, “İstenildiği kadar fanatik taşkınlıklar yapılsın, Kıbrıs Türk toplumunun demokratik yürüyüşü engellenemeyeceği gibi, güneş balçıkla sıvanmaz” dedi.

“Dünyaca ünlü modacı Barbaros Şansal’ın tutuklanarak sınır dışı edilmesi de KKTC’deki rejimin gerçek yüzünü bir kez daha ortaya koymuştur” diyen BKP Genel Sekreteri Salih Sonüstün, suç duyurusunda bulunduğu söylenilen kişilerin tescilli fanatik ve bağnaz kişiler olduğunu belirterek, olayın bir komplodan ibaret olduğunu vurguladı.

“Kıbrıs Türk toplumunun demokrasi ve barış yürüyüşü kesintiye uğratılamaz” diyen Sonüstün, “Kendine milliyetçi diyen fanatiklerle mücadele etmek tüm yurtseverlerin öncelikli görevidir” dedi.