Birleşik Kıbrıs Partisi Kadın Meclisi Sözcüsü Hediye Yiğiter, Kıbrıs’ın kuzeyinde artarak devam eden  şiddet, taciz, istismar ve tecavüz olaylarının yaygınlaşarak korkutucu boyutlara ulaştığına vurgu yaparak,“ Mahkemelerde görev yapan yargıçlar,  halkı huzursuz eden utanç verici suçlar karşısında caydırıcı cezalar verilmesi gerektiğini ısrarlarla vurgularken, yasa yapıcıların başını kuma sokarak, yaşanlalar karşısında sessiz kalması kabul edilmez. Tekrarlanan her cinayet, taciz ve tecavüzden, ülkeyi yönetenler sorumludur” dedi.

 

Medya, cinsel suçlar ve cinayetlerle ilgili haber yaparken kullandığı dile özen göstermelidir. Medya etik kurulu gerekirse müdahale etmelidir.

Basında cinayet haberlerinin “kıskanç eşin cinneti”, “aile faciası” gibi başlıklarla verilmesinin, işlenen cinayetin toplum nezninde normalleştirilmesine neden olduğunu ifade eden Yiğiter, “ Medyanın haber yaparken kullandığı dile özen göstermesi şarttır. Cinsel suçlar ve cinayetlerle ilgili haberler, toplum gözünde normalleştirilen dille verilmemelidir. Medya mensupları toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda eğitilmeli, Medya etik kurulu ise,  medyada yer alan haberlerde kullanılan haber dilini kontrol eden ve gerektiğinde müdahalede bulunan  etkin bir mekanizmaya dönüştürülmelidir” dedi.

 

Koalisyon hükümetini, kadın cinayetlerinin önlenmesi yönünde kararlı adımlar atmaya çağırıyoruz.

Kadın cinayetleri, taciz, istismar ve tecavüzlerin politik olduğunun altını çizen Yiğiter, “ Güçlünün zayıf olan üzerinde tahakküm kurması üzerine kurulu yeni dünya düzeninde, kadın ve çocuklar zayıf olanlar olarak algılanmakta ve şiddete  maruz kalmaktadırlar. Toplumsal cinsiyet eşitsizliklerinin ortadan kaldırılması için, şiddet, taciz, istismar ve tecavüz gibi vakaaların sosyal, ekonomik nedenlerinin en aza indirilmesi, ilk öğretimden başlayarak toplumsal cinsiyet eşitliğine dayanan eğitim program ve müfredatlarının hazırlanması ve caydırıcı yasal düzenlemelerin ve cezaların hayata geçmesi şarttır. 4’lü koalisyon hükümetini, sivil toplum örgütleri ile birlikte hareket ederek, sorunların çözümü yönünde kararlı adımlar atmaya çağırıyoruz” dedi.