Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan, Başbakan Yardımcısı ve Dış İşleri Bakanı Kudret Özersay’ın, BM Güvenlik Konseyi’nin Kıbrıs’ta görev yapan Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün görev süresini 31 Ocak 2019 tarihine kadar uzatma kararını reddetmesinin yanlış olduğu kadar, talihsiz bir tavır olduğunu vurguladı.
Başbakan Tufan Erhürman’dan açıklama talep ediyoruz. Reddetme hükümetin görüşü mü?

Koalisyon hükümet protokolünde, Kıbrıs sorunu ile ilgili görüşme sürecinin, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından yürütüleceği açıkça yazılmış iken, konu ile ilgili açıklamanın Kudret Özersay’dan gelmesi, bunun hükümet görüşü olup olmadığı sorusunu ortaya çıkardığını belirten İzzet İzcan, Başbakan Tufan Erhürman’dan konu ile ilgili açıklama talep etti.

Denktaş politikaları ile bir yere varamazsınız.

“Bu karar genel olarak sürer durumu, yani statükonun devamını desteklemektedir.  Rumlar Kıbrıs Türk tarafı ile zenginliği paylaşmak istememektedir” gibi Denktaş politikalarını dile getiren Kudret Özersay’ın “Ayni yolu yürüyenlerin, farklı yere varamayacağını bilmesi gerekmektedir” diyen BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, “Kıbrıs Türk toplumu, yaşamları  pahasına Kıbrıs’ta görev yapan BM Barış Gücü’nün yaptığı görevi önemsemekte ve sorun çözülünceye kadar devamının, tüm Kıbrıslıların yararına olduğuna inanmaktadır” dedi.

Kıbrıs’ın geleceği, BM kararları temelinde birleşik federal Kıbrıs’tan geçer.
“BM Güvenlik Konseyi’nin bugüne kadar Kıbrıs’la ilgili aldığı bütün kararlar geçerlidir” diyen  BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Dış İşleri Bakanı Kudret Özersay’ın 2008 yılı öncesi alınan kararlardan kurtulma çabası, taksimci ve ayrılıkçı politikaların devamıdır” diyerek, Kıbrıs’ın geleceğinin BM kararları zemininde, birleşik federal Kıbrıs’tan geçtiğini vurguladı.